Kiedy ZUS może cofnąć lekarzowi upoważnienie do wystawiania zaświadczeń lekarskich

Lekarzowi, który wypisze zaświadczenie o niezdolności do pracy bez zbadania pacjenta, ZUS może cofnąć upoważnienie do wystawiania takich dokumentów.

Publikacja: 02.10.2014 08:48

Kiedy ZUS może cofnąć lekarzowi upoważnienie do wystawiania zaświadczeń lekarskich

Foto: www.sxc.hu

Lekarce Aleksandrze C. (dane zmienione) ZUS cofnął upoważnienie na pół roku.

Zgodnie z ustawą z 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy mogą wystawiać wyłącznie lekarze upoważnieni przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ten może też im cofnąć upoważnienie nawet na 12 miesięcy, m.in.  gdy zwolnienie zostało wystawione bez badania pacjenta i udokumentowania rozpoznania.

Aleksandra C. miała takie upoważnienie od 2000 r. Podczas kontroli w 2012 r. ZUS stwierdził jednak, że jednemu z pacjentów, który przebywał w areszcie śledczym, wystawiała zwolnienia bez badania.

Aleksandra C. oświadczyła, że badając po raz pierwszy tego pacjenta, stwierdziła infekcję dróg oddechowych. Potem po zwolnienia przychodził jego ojciec, mówiąc, że syn nadal się źle czuje.

Wypisywała je więc, w sumie na 42 dni, dla dobra pacjenta, którego nie chciała pozostawić bez pomocy ze względu na ryzyko utraty przez niego pracy. Rozważała wizytę domową, z której jednak zrezygnowała z powodu nadmiaru pracy. Jako lekarz rodzinny ma pod opieką 4 tys. osób, a przyjmuje ich 70–80 dziennie. Wychowuje też samotnie syna.

Biorąc pod uwagę te wszystkie okoliczności, ZUS zdecydował o cofnięciu upoważnienia do wystawiania zwolnień lekarskich na sześć miesięcy. Niesienie pomocy pacjentowi, duże zaufanie do niego i jego rodziny oraz sytuacja życiowa lekarza nie mogą usprawiedliwiać zaniedbywania zawodowych obowiązków – stwierdził ZUS, a minister pracy i polityki socjalnej utrzymał w mocy decyzję.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Aleksandry C. Przepisy przewidują wiele rygorów związanych z wystawianiem zwolnień lekarskich – przypomniał. – Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego oraz § 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich przewidują, że wydaje się je wyłącznie po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia ubezpieczonego i to bez względu na przewidywany czas leczenia. Na podstawie  art. 60 ust. 1 pkt 1 ustawy po stwierdzeniu nieprawidłowości wystawiania zwolnień lekarskich ZUS może cofnąć upoważnienie do ich wystawiania na okres do 12 miesięcy.

Aleksandra C. zaskarżyła ten wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jej zdaniem sąd pierwszej instancji błędnie przyjął, że każde naruszenie zasad wydawania zwolnień lekarskich skutkuje cofnięciem uprawnień do ich wystawiania. Kara była też za surowa.

NSA stwierdził, że to decyzja uznaniowa, a sankcja jest adekwatna do okoliczności sprawy.

– Aleksandra C. aż pięciokrotnie przedłużała zwolnienie lekarskie pacjentowi, którego w tym czasie nie widziała na oczy – podsumował sędzia Wojciech Mazur. – Spełnione więc zostały przesłanki cofnięcia upoważnienia do wystawiania zwolnień.

sygnatura akt: II OSK 728/13

Zawody prawnicze
Znów zawrzało w prokuraturze z powodu wynagrodzeń. Od kiedy podwyżki?
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Konsumenci
Skuteczne gwarancje dla kredytobiorców. Ważny wyrok TSUE
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo karne
Sfałszowane wyroki w sądzie. Skarb Państwa oszukany na ponad 3 mln zł
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej