Aktualizacja: 04.02.2015 07:06 Publikacja: 03.02.2015 23:01
Foto: Materiały prasowe
Jednym z elementów pakietu onkologicznego jest konsylium lekarzy. Czym są zespoły multidyscyplinarne w onkologii?
Jacek Fijuth: Współczesna onkologia to leczenie skojarzone – łączy kilka metod terapeutycznych. W większości nowotworów pierwszym etapem leczenia jest zabieg chirurgiczny, a następnym chemioterapia lub radioterapia. Czasami stosowane są wszystkie trzy metody. Leczenie onkologiczne, aby było najbardziej skuteczne, powinno przebiegać według założonego na wstępie planu, bez niepotrzebnych przerw. Najlepiej, jeżeli na kolejnych etapach jest realizowane przez zespół współpracujących ze sobą specjalistów. Należy podkreślić, że o powodzeniu całego, złożonego procesu terapeutycznego decyduje pierwsze zastosowane leczenie. Ustalenie planu leczenia, sekwencji następujących po sobie etapów jest głównym zadaniem dla konsylium multidyscyplinarnego. W ośrodkach stricte onkologicznych konsylia wielospecjalistyczne funkcjonowały od bez mała dziesięcioleci. Wspólne podejmowanie decyzji terapeutycznych i praca zespołowa są kanonami onkologii. Przed laty ta zasada była przesłanką utworzenia klinik narządowych w Centrum Onkologii na Ursynowie. Ale jeszcze wcześniej, w starym Instytucie przy ul. Wawelskiej, odbywały się regularnie wielospecjalistyczne konsylia, na których obecni byli wszyscy klinicyści, radiolodzy i histopatolodzy. Dzisiaj tak szczegółowe omawianie chorych jest niemożliwe z powodu restrykcji czasowych, ale idea zespołów multidyscyplinarnych nie jest niczym nowym.
Do tej pory Narodowy Fundusz Zdrowia rozliczył się ze szpitalami dopiero za dwa kwartały tego roku. Znaczną część pieniędzy konsumują wydatki na pensje pracowników medycznych. Podwyżki zapewnił PiS, ale nie wskazał źródła finansowania.
Kontrolowana przez Republikanów podkomisja Kongresu USA ds. pandemii koronawirusa wywołującego COVID-19 poparła tezę o wycieku wirusa SARS-CoV-2 z laboratorium w Wuhanie. Miało do tego dojść w wyniku nieostrożności pracujących tam chińskich naukowców.
Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie nowych rozwiązań z myślą o zwiększeniu liczby pierwszorazowych wizyt u lekarzy specjalistów. W grę wchodzą korekty w finansowaniu kolejnych porad przez NFZ – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Zbyt niska wycena porodów powoduje zadłużenie oddziałów ginekologiczno-położniczych. Mowa o milionach złotych, które ciążą na budżetach szpitali.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
W województwie małopolskim badany jest obecnie pacjent, który może być zakażony gorączką zachodniego Nilu. Choć na sto procent nie można potwierdzić jeszcze zachorowania, to – jak zaznaczył główny inspektor sanitarny – jest bardzo prawdopodobne, że doszło do zakażenia.
Wojska Obrony Terytorialnej przyjmują do służby osoby z kategorią zdrowia, która zwalnia z powołania w kamasze.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyraził pewność, że państwa członkowskie będą w stanie do maja 2025 roku sfinalizować porozumienie w sprawie pandemii mimo wątpliwości, czy administracja Donalda Trumpa poprze to rozwiązanie.
Donald Trump jeszcze niedawno mówił, że Robert F. Kennedy Jr. to „lewicowy wariat” z radykalnego skrzydła demokratów. Teraz zapowiada, że jako sekretarz zdrowia w jego administracji RFK będzie badał związek szczepionek z autyzmem. Jak się może skończyć to podlizywanie się antyszczepionkowcom?
Osoby po diagnozie HIV zastanawiają się, czy mają obowiązek informowania pracodawców i co zmieni się w ich sposobie kontaktu z bliskimi. Zdają sobie sprawę, że kodeks karny zabrania im narażania innych na ryzyko - mówi dr Katarzyna Julia Kowalska.
W onkologii dziecięcej walczymy o życie i zdrowie, ale też o nadzieję dla dzieci i ich rodziców. To uczy innego spojrzenia na życie – mówi prof. Anna Raciborska, szefowa Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o wzroście liczby zakażeń malarią na świecie w 2023 roku.
W ciągu roku w Polsce wykonuje się około 1,7 mln transfuzji krwi. Krwi nie da się uzyskać w warunkach laboratoryjnych, dlatego honorowi krwiodawcy są tak ważni. Jakie korzyści wynikają z oddawania krwi?
Spożywanie przetworzonych produktów wiąże się nie tylko z dużą liczbą kalorii. Nowe badanie wykazało, że taka żywność może również zmienić skład naszych mięśni i to niezależnie od tego, ile ćwiczymy i ile jemy. Problemem jest gromadzący się tłuszcz.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas