Aktualizacja: 16.03.2025 03:23 Publikacja: 26.09.2022 02:00
Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk
Zgodnie z prawem szpitalny oddział ratunkowy niezwłocznie udziela niezbędnych świadczeń pacjentowi urazowemu oraz w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Czasem to „niezwłoczne” oznacza godziny oczekiwań. Prawo nie określa bowiem maksymalnego czasu pobytu na SOR. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia nie ma takiej potrzeby – tak wynika z odpowiedzi na interpelację poselską.
Przepisy dotyczące funkcjonowania szpitalnych oddziałów ratunkowych określono w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym i rozporządzeniu w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego. Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, w odpowiedzi na interpelację poselską przywołuje par. 2 ust. 1 rozporządzenia, który jednoznacznie wskazuje, że szpitalny oddział ratunkowy udziela świadczeń opieki zdrowotnej polegających na wstępnej diagnostyce oraz podjęciu leczenia w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia. W rozporządzeniu został także określony maksymalny czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem, zróżnicowany w zależności od kategorii pilności, do której pacjent został przydzielony podczas przeprowadzonej segregacji medycznej. Wynosi maksymalnie 240 minut. Regulamin organizacyjny, który obowiązuje na SOR, musi zaś określać maksymalny czas na podjęcie przez lekarza dyżurnego decyzji o skierowaniu na inny oddział szpitala bądź o odmowie przyjęcia do SOR. Zdaniem przedstawicieli resortu – to wystarczy.
26 marca wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia. Dla pacjentów oznacza to, że już wkrótce będą mieli pełny dostęp do swojej dokumentacji medycznej zarówno w Polsce, jak i podczas podróży do innych krajów Unii Europejskiej.
Wyrównanie i podwyższenie składki zdrowotnej pozwoliłoby pokryć jedną trzecią luki w finansach NFZ na lata 2025–2027. Nowym źródłem finansowania NFZ może być też współpłacenie przez pacjentów za wizyty u lekarza i pobyt w szpitalu – wynika z raportu Think Tanku SGH dla Ochrony Zdrowia.
Mamy w szpitalach oddziały, które są obłożone na poziomie 48 proc., i to jest mediana. Jeśli dwa na pięć oddziałów są poniżej niej, to znaczy, że czasem na niektórych hula wiatr – mówi minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Skuteczne leczenie chorób układu krążenia zapewnić ma trzystopniowy poziom zabezpieczenia opieki kardiologicznej, obejmujący także skomplikowane procedury medyczne, np. z zakresu kardiochirurgii.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Do końca marca Narodowy Fundusz Zdrowia wypłaci 2,36 mld zł za nadwykonania nielimitowane i leki w programach lekowych i chemioterapii. NFZ sfinansuje też nadwykonania w świadczeniach limitowanych, nie wiadomo jednak w jakiej części.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Amerykańskie służby celne odnotowały gwałtowny wzrost prób przemytu jaj z Meksyku. W Stanach Zjednoczonych ceny jaj wciąż rosną, a mimo to zaczyna ich brakować w sklepach. Jest tak źle, że amerykański rząd prosi Danię o sprzedaż jaj.
26 marca wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia. Dla pacjentów oznacza to, że już wkrótce będą mieli pełny dostęp do swojej dokumentacji medycznej zarówno w Polsce, jak i podczas podróży do innych krajów Unii Europejskiej.
Jesteśmy świadkami doniosłego osiągnięcia w medycynie? Tak. Czy mamy szansę na zastąpienie czymś mniej inwazyjnym przeszczepu serca? Prawdopodobnie jeszcze nie. Ale z pewnością ogłoszona niedawno światu eksperymentalna terapia daje bezcenny czas, by pacjent transplantacji doczekał.
11 marca Komisja Europejska przedstawiła projekt Aktu o lekach krytycznych, który ma umożliwić przywrócenie produkcji kluczowych leków na Stary Kontynent. - Europa nie może sobie pozwolić, żeby w dalszym ciągu zależeć w takim stopniu chociażby od dostaw z Chin - powiedział poseł Adam Jarubas, przewodniczący Komisji zdrowia publicznego w Parlamencie Europejskim.
Wypalenie zawodowe pracowników to nie tylko ich problem. Pracodawca ma obowiązek zadbać o dobrostan zatrudnionych.
Do uzyskania urlopu macierzyńskiego i zasiłku pogrzebowego nie trzeba będzie ustalać płci dziecka.
Pracodawca jest zobowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Musi więc także zadbać o dobrostan kadr. Przez swoją bierność może utracić najcenniejszych pracowników.
Po głośnej uchwale frankowej „nowa” część Izby Cywilnej SN, uchwalając w minionym tygodniu uproszczenie zmiany płci metrykalnej, pokazała, jak bezsensowne jest bojkotowanie nowych sędziów i utrudnianie im pracy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas