Badanie: Ryzyko problemów z sercem wyższe u osób, które przeszły COVID-19

Przejście COVID-19 znacząco zwiększa ryzyko problemów z sercem - wynika z dużego badania przeprowadzonego przez amerykański Departament ds. Weteranów.

Publikacja: 10.02.2022 05:17

Punkt testowania na COVID-19

Punkt testowania na COVID-19

Foto: AFP

arb

Badacze Departamentu ds. Weteranów porównali odsetek osób z problemami dotyczącymi układu krążenia u 153 760 osób, które przeszły COVID-19 zanim pojawiły się szczepionki przeciw koronawirusowi, 5,6 mln osób, które nie zakaziły się koronawirusem i 5,9 mln osób dane o których zebrano przed pandemią koronawirusa.

Analiza tych danych wykazała, że średnio po roku od przejścia COVID-19 ozdrowieńcy byli o 63 proc. bardziej narażeni na atak serca, o 69 proc. bardziej narażeni na arytmię, o 52 proc. bardziej narażeni na udar, o 72 proc. bardziej narażeni na zapaść i trzykrotnie bardziej narażeni na pojawienie się u nich zakrzepów w płucach niż osoby, które nie przeszły zakażenia koronawirusem.

To nie oszczędza nikogo

Ziyad Al-Aly, jeden z badaczy

Wyniki badań opisano na łamach magazynu "Nature Medicine".

Wyższe ryzyko problemów z sercem stwierdzono zarówno u młodszych, jak i starszych ozdrowieńców, czarnoskórych i białych, mężczyzn i kobiet, osób chorujących na cukrzycę i wolnych od tej przypadłości, chorych na nerki i nie mających problemów z nerkami, a także u palaczy i niepalących - wyliczał Ziyad Al-Aly, jeden z badaczy.

Czytaj więcej

Morawiecki: W czasie COVID-19 leczenie innych chorób zeszło na drugi plan

Al-Aly zauważył, że ryzyko problemów z sercem było wyższe u osób, które przeszły COVID-19 łagodnie. - To nie oszczędza nikogo - stwierdził badacz w rozmowie z Reutersem. - Osoby, które przeszły COVID-19, powinny monitorować swój stan zdrowia i szukać pomocy medycznej, gdy doświadczają objawów takich jak ból w klatce piersiowej, napięcie w klatce piersiowej, migotanie serca czy obrzęk nóg - dodał.

Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?
Ochrona zdrowia
Szanse i wyzwania w leczeniu raka płuca
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy