Gwiazdy przeciwko antyszczepionkowcom na Spotify

Po Neilu Youngu, także Joni Mitchell postanowiła wycofać swoje piosenki ze Spotify w proteście przeciwko publikacji treści antyszczepionkowych. Bojkotem grozi James Blunt.

Publikacja: 30.01.2022 12:47

Joni Mitchell

Joni Mitchell

Foto: AFP

Wszystko zaczęło się od protestu i decyzji Neila Younga, legendy Woodstock, guru twórców grunge i patrona muzyki niepokornej.

Bezpośrednim powodem było tolerowanie przez Spotify podcastu "The Joe Rogan Experience", prezentera który rozmawia z kontrowersyjnymi miłośnikami teorii spiskowych, w tym z przeciwnikami szczepień przeciwko covid.  Y oung napisał: "Mogą mieć Rogana lub Younga. Jednak nie obu". Gdy portal streamingowy zachował status quo – rocker wycofał piosenki, chociaż będzie go to kosztować 60 procent wpływów ze streamieningu.

W ślad za Youngiem poszła inna legenda amerykańskiej muzyki, Kanadyjka Joni Mitchell. "Postanowiłam wycofać swoje nagrania ze Spotify. Nieodpowiedzialni ludzie szerzą nieprawdy, przez które inni ludzie umierają. Solidaryzuję się z Neilem Youngiem, naukowcami i lekarzami" – oświadczyła artystka.

Teraz nme.com poinformowało, że James Blunt grozi bojkotem Spotify.

Problem jest chyba finansowy. Podcast Joe Rogana ma przy każdej premierze 11 mln słuchaczy, a wartość kontraktu na wyłączność podpisanego w maju 2020 r. wynosi 100 mln dolarów.

W ostatnim odcinku Rogan przeprowadził wywiad z lekarzem Robertem Malone, który stwierdził, że Amerykanów „zahipnotyzowania” do noszenia masek i przyjmowania szczepionek, a kraj cierpi na „psychozę”.

List protestacyjny podpisany przez 270 członków społeczności naukowej i medycznej określił działania Rogana jako „ niewłaściwe i obraźliwe, ale także niebezpieczne z medycznego i kulturowego punktu widzenia”.

„Pozwalając na propagowanie fałszywych i społecznie szkodliwych twierdzeń, Spotify umożliwia swoim mediom niszczenie zaufania publicznego do badań naukowych i zasianie wątpliwości co do wiarygodności wskazówek opartych na danych oferowanych przez lekarzy” — czytamy w liście.

Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?
Ochrona zdrowia
Szanse i wyzwania w leczeniu raka płuca
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy