Marihuana została zalegalizowana w Kanadzie na poziomie krajowym w październiku 2018 roku. Wprowadzone w prowincji Quebec przepisy przyczyniły się do czterokrotnego wzrostu zainteresowania otrzymaniem pierwszej dawki szczepionki.

Jak podaje New York Daily News, w dniu ogłoszenia przepisów zgłaszało się około 1500 osób dzienni. Dzień później liczba ta wzrosła do około 6000.

Nowe przepisy wejdą w życie 18 stycznia.

Czytaj więcej

Quebec: niezaszczepieni zapłacą dodatkowy podatek

Dane z 1 stycznia wskazują, że około 78 proc. mieszkańców prowincji jest w pełni zaszczepionych. Jest to piąty co do wielkości wskaźnik pełnych szczepień wśród wszystkich prowincji Kanady. Wskaźnik ten jest również wyższy niż w jakimkolwiek stanie USA, wyprzedzając Vermont, w którym zaszczepiono 77,8 proc. mieszkańców.

Nowe prawo zostało wprowadzone w momencie, gdy większość kanadyjskich prowincji zaczęła odnotowywać gwałtowny wzrost liczby przypadków COVID-19 i hospitalizacji w związku z pojawieniem się wariantu Omikron. 

Mieszkańcy prowincji już wcześniej zostali zobowiązani do przedstawienia dowodu szczepienia w miejscach takich jak placówki służby zdrowia, obiekty sportowe, kina, bary i kluby. Wprowadzono również godzinę policyjną od 22.00 do 5.00