Kanada: Alkohol i marihuana tylko dla zaszczepionych. Wzrost zainteresowania akcją szczepień

W kanadyjskiej prowincji Quebec wprowadzono przepisy, które nakładają wymóg zaszczepienia przeciw COVID-19, by zakupić alkohol i marihuanę. Przyczyniło się to do dużego wzrostu zainteresowania akcją szczepień.

Publikacja: 12.01.2022 14:29

Kanada: Alkohol i marihuana tylko dla zaszczepionych. Wzrost zainteresowania akcją szczepień

Foto: AFP

Marihuana została zalegalizowana w Kanadzie na poziomie krajowym w październiku 2018 roku. Wprowadzone w prowincji Quebec przepisy przyczyniły się do czterokrotnego wzrostu zainteresowania otrzymaniem pierwszej dawki szczepionki.

Jak podaje New York Daily News, w dniu ogłoszenia przepisów zgłaszało się około 1500 osób dzienni. Dzień później liczba ta wzrosła do około 6000.

Nowe przepisy wejdą w życie 18 stycznia.

Czytaj więcej

Quebec: niezaszczepieni zapłacą dodatkowy podatek

Dane z 1 stycznia wskazują, że około 78 proc. mieszkańców prowincji jest w pełni zaszczepionych. Jest to piąty co do wielkości wskaźnik pełnych szczepień wśród wszystkich prowincji Kanady. Wskaźnik ten jest również wyższy niż w jakimkolwiek stanie USA, wyprzedzając Vermont, w którym zaszczepiono 77,8 proc. mieszkańców.

Nowe prawo zostało wprowadzone w momencie, gdy większość kanadyjskich prowincji zaczęła odnotowywać gwałtowny wzrost liczby przypadków COVID-19 i hospitalizacji w związku z pojawieniem się wariantu Omikron. 

Mieszkańcy prowincji już wcześniej zostali zobowiązani do przedstawienia dowodu szczepienia w miejscach takich jak placówki służby zdrowia, obiekty sportowe, kina, bary i kluby. Wprowadzono również godzinę policyjną od 22.00 do 5.00

Ochrona zdrowia
Do USA bez szczepienia na COVID-19. Biden ogłasza koniec obostrzeń
Ochrona zdrowia
WHO: Pierwszy na świecie śmiertelny przypadek ptasiej grypy H3N8 u człowieka
Ochrona zdrowia
COVID-19. Sąd walczy z rodzicami o zoperowanie niemowlęcia z wadą serca
Ochrona zdrowia
Pierwszy po latach przypadek wirusa Ebola w Ugandzie. Nie żyje 24-latek
Ochrona zdrowia
Stan Nowy Jork kończy z obowiązkiem noszenia maseczek. Po 28 miesiącach