Reklama
Rozwiń

Badania w Wielkiej Brytanii: Omikron rzadziej wysyła do szpitala niż Delta

Wyniki dwóch badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wskazują, że przebieg COVID-19 po zakażeniu wariantem Omikron jest łagodniejszy, niż w przypadku zakażenia wariantem Delta.

Publikacja: 23.12.2021 05:52

Chorzy na COVID-19 w szpitalu

Chorzy na COVID-19 w szpitalu

Foto: AFP

arb

Naukowcy podkreślają przy tym, że nawet jeśli ustalenia te potwierdzą się, łagodniejszy przebieg zakażenia wariantem Omikron musi być brany pod uwagę wraz z faktem, że wariant ten rozprzestrzenia się szybciej, niż Delta i częściej niż ten ostatni wariant "unika" odpowiedzi układu odpornościowego u osób zaszczepionych. W efekcie nadal zagraża on przeciążeniem systemu ochrony zdrowia w wyniku skali zakażeń tym wariantem.

Mimo to wyniki najnowszych badań pozwalają - jak mówi Manuel Ascano Jr., biochemik z Uniwersytetu Vanderbilta - na "ostrożny optymizm".

Badanie przeprowadzone przez londyński Imperial College wskazuje, że ryzyko hospitalizacji (co najmniej na jedną dobę) po zakażeniu wariantem Omikron w Anglii jest ok. 40 proc. mniejsze niż w przypadku zakażenia wariantem Delta. Ponadto chorzy zakażeni wariantem Omikron o 20 proc. rzadziej, niż w przypadku wariantu Delta, szukają pomocy w szpitalu.

Czytaj więcej

Dane z RPA: Ryzyko hospitalizacji po zakażeniu Omikronem mniejsze o 80 proc.

Analiza Imperial College obejmuje chorych na COVID-19, u których zakażenie koronawirusem potwierdzono testami PCR w pierwszej połowie grudnia i u których potwierdzono rodzaj wariantu, którym zostali zakażeni. 56 tys. osób objętych badaniem była zakażonych wariantem Omikron, a 269 tys. - wariantem Delta. 

Osobne badanie przeprowadzone w Szkocji przez naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu wykazało, że ryzyko hospitalizacji po zakażeniu wariantem Omikron jest o 2/3 mniejsze niż w przypadku zakażenia wariantem Delta. Badacze wskazują jednocześnie, że spośród 24 tys. zakażeń wariantem Omikron zidentyfikowanych w Szkocji większość wykryto u ludzi młodych, z grupy wiekowej 20-39 lat. Osoby takie, co do zasady, przechodzą COVID-19 łagodniej. 

40 proc.

O tyle ma być niższe w Anglii ryzyko hospitalizacji po zakażeniu wariantem Omikron niż w przypadku zakażenia wariantem Delta

Również analizy przeprowadzone w RPA wskazują, iż ryzyko hospitalizacji po zakażeniu wariantem Omikron jest niższe niż w przypadku zakażenia wariantem Delta.

Ochrona zdrowia
Wiceprezes NFZ: Popieram częściowe zamrożenie płac w ochronie zdrowia
Ochrona zdrowia
Opieka koordynowana na pół gwizdka
Ochrona zdrowia
Finał polskiej prezydencji z troską o dzieci
Ochrona zdrowia
Unijny kompromis w sprawie pakietu farmaceutycznego
Ochrona zdrowia
Prof. Michał Zembala: Przeszczepiłem 300 serc