Naukowcy podkreślają przy tym, że nawet jeśli ustalenia te potwierdzą się, łagodniejszy przebieg zakażenia wariantem Omikron musi być brany pod uwagę wraz z faktem, że wariant ten rozprzestrzenia się szybciej, niż Delta i częściej niż ten ostatni wariant "unika" odpowiedzi układu odpornościowego u osób zaszczepionych. W efekcie nadal zagraża on przeciążeniem systemu ochrony zdrowia w wyniku skali zakażeń tym wariantem.
Mimo to wyniki najnowszych badań pozwalają - jak mówi Manuel Ascano Jr., biochemik z Uniwersytetu Vanderbilta - na "ostrożny optymizm".
Badanie przeprowadzone przez londyński Imperial College wskazuje, że ryzyko hospitalizacji (co najmniej na jedną dobę) po zakażeniu wariantem Omikron w Anglii jest ok. 40 proc. mniejsze niż w przypadku zakażenia wariantem Delta. Ponadto chorzy zakażeni wariantem Omikron o 20 proc. rzadziej, niż w przypadku wariantu Delta, szukają pomocy w szpitalu.
Czytaj więcej
Analiza danych medycznych wykonana w RPA przez badaczy z Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych (NICD) oraz południowoafrykańskich uczelni wskazuje, że ryzyko hospitalizacji i ostrego przebiegu COVID-19 w związku z zakażeniem się wariantem Omikron jest niższe, niż w przypadku wariantu Delta.
Analiza Imperial College obejmuje chorych na COVID-19, u których zakażenie koronawirusem potwierdzono testami PCR w pierwszej połowie grudnia i u których potwierdzono rodzaj wariantu, którym zostali zakażeni. 56 tys. osób objętych badaniem była zakażonych wariantem Omikron, a 269 tys. - wariantem Delta.