- COVID jest chorobą typową, sezonową, w naszych warunkach geograficznych. Jesteśmy przygotowani na to, że nastąpi wzrost zakażeń - podkreślał prof. Horban.

Na pytanie o przekroczenie liczby 1 000 zakażeń na dobę, prof. Horban odpowiedział, że rekomendacja Rady Medycznej w związku z tym faktem jest "prosta i cały czas ta sama". - Szczepmy się, jeśli się jeszcze nie zaszczepiliśmy - podkreślił

- Mamy ewidentny dowód, że w tym przypadku szczepienie jest działaniem ratującym życie. Dane, które mamy, którymi dysponujemy, dotyczącymi zeszłorocznej jesiennej, a zwłaszcza tegorocznej wiosennej fali są przerażające - kontynuował prof. Horban wskazując, że w tamtym czasie wśród osób hospitalizowanych w wieku powyżej 70 lat, 40 proc. ludzi zmarło.

- To naprawdę jest ogromny odsetek, to poważna choroba. Żal patrzeć na osoby, które się nie zaszczepiły i umierają - dodał.

Czytaj więcej

Znaczny wzrost zakażeń. Prawie 100 proc. więcej zgonów niż przed tygodniem

- Takiej epidemii to, rzeczywiście, nie widziałem mimo wielu dziesięciu lat (doświadczenia) - podkreślił prof. Horban.

- Myślę, że pod koniec października może być więcej niż 5 tysięcy zakażeń. Ale to jest troszeczkę wróżenie z fusów. Problemem nie jest liczba zakażeń, problemem jest liczba osób, które zachorują, a które są w starszym wieku i nie są zaszczepione. Te osoby będą kierowane do szpitala i te osoby będą, niestety, umierały - mówił wirusolog.

Większość osób, które się nie zaszczepiła, teraz zachoruje. Ta fala wiosną będzie znacznie łagodniejsza

Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19

- Myślę, że to będzie rząd 20-30 tysięcy zakażeń (na dobę), góra - dodał.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

- Wiemy jedną rzecz pocieszającą: duża część osób w wieku powyżej 70 lat się zaszczepiła - zaznaczył prof. Horban.

A czy wiosną przyjdzie piąta fala? Zdaniem prof. Horbana nie. - Większość osób, które się nie zaszczepiła, teraz zachoruje. Ta fala wiosną będzie znacznie łagodniejsza - ocenił,