Dyrektor naukowy Johnson & Johnson dr Paul Stoffels oświadczył, że koncern ma dowody, iż dawka przypominająca szczepionki "dodatkowo zwiększa ochronę przeciw COVID-19".

J&J przekazało, że druga dawka podana po dwóch miesiącach zwiększa poziom przeciwciał od czterech do sześciu razy. Gdy odstęp między dawkami wynosił pół roku, poziom przeciwciał wzrastał dwunastokrotnie - wynika z danych koncernu.

78 proc.

Skuteczność szczepionki J&J w zapobieganiu hospitalizacji u osób po 60. roku życia

Na podstawie danych o ok. 400 tys. osób zaszczepionych w USA

Niepożądane odczyny poszczepienne w przypadku podania dwóch dawek były porównywalne do tych, które zaobserwowano podczas badań nad jedną dawką.

Dane nie zostały jeszcze zrecenzowane, mają zostać przesłane do publikacji w najbliższym miesiącach.

Czytaj więcej

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
Trzecia dawka szczepionki na COVID-19 dla osób po 50. roku życia

Trzecia faza badań dotyczących drugiej dawki podawanej 56 dni po pierwszej obejmowała do 30 tys. uczestników w wieku powyżej 18 lat.

Z badania wynika, że w Stanach Zjednoczonych skuteczność dwóch dawek szczepionki J&J w zapobieganiu średniemu i ciężkiemu przebiegowi COVID-19 wynosiła 94 proc. W grupie zaszczepionych odnotowano jeden przypadek, w grupie kontrolnej (placebo) - 14, co oznacza szeroki przedział ufności i stawia pod znakiem zapytania pewność wyniku.

Okres obserwacji wynosił 36 dni.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Czytaj więcej

Szczepienia na COVID-19 dzieci od lat 5 możliwe od listopada

Koncern ogłosił też wyniki innego badania, dotyczącego blisko 400 tys. osób w USA zaszczepionych szczepionką J&J. Z tych danych wynika, że skuteczność preparatu Johnson & Johnson wynosi 79 proc. w zapobieganiu zakażeniu i 81 proc. w zapobieganiu hospitalizacji. Liczby te podano w odniesieniu do 1,52 mln osób niezaszczepionych z porównywalnych grup społecznych.

Według Johnson & Johnson, nie ma dowodów na zmniejszoną skuteczność szczepionki w okresie od marca do końca lipca - czyli okresu, w którym notowano wzrost liczby przypadków wariantu Delta koronawirusa.

Skuteczność szczepionki badana wśród ok. 400 tys. osób zaszczepionych w Stanach Zjednoczonych różniła się w zależności od wieku osób przyjmujących preparat.

U osób w wieku powyżej 60. roku życia skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji wynosiła 78 proc., u osób młodszych - 86 proc.