W Poznaniu spotkało się ponad 3,5 tys. lekarzy i osób związanych z ochroną zdrowia. Według prof. Andrzeja Steciwko, przewodniczącego Komitetu Naukowego Kongresu, a zarazem Prezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, istotą tego wydarzenia było przekazanie lekarzom rodzinnym najnowszych osiągnięć w zakresie diagnostyki i terapii. Wykładowcami są wybitni przedstawiciele różnych dziedzin i dyscyplin medycznych.
Całość obrad podzielono na 18 sesji tematycznych. Specyfiką jest olbrzymie skondensowanie wiedzy tak, aby ciągu bardzo krótkiego czasu przekazać większość obecnie znanych metod leczenia w danej dziedzinie. Z reguły prezentowane są obowiązujące standardy oraz zalecenia postępowania diagnostycznego i terapeutycznego.
Hasło trwającego właśnie kongresu: „Liderzy opinii partnerami lekarza praktyka”, przejawia się w bezpośrednich kontaktach lekarzy domowych z uznanymi medycznymi autorytetami.
W Poznaniu obecnych było wielu konsultantów krajowych z takich dziedzin jak genetyka kliniczna (Jan Lubiński), gastroenterologia (Grażyna Rydzewska), hematologia (Wiesław Jędrzejczak), nefrologia (Bolesław Rutkowski), reumatologia (Witold Tłustochowicz), przedstawicieli towarzystw medycznych, a także liczne grono dyrektorów i kierowników klinik, instytutów i centrów medycznych.
Prof. Steciwko nie potrafiła odpowiedzieć jednoznacznie, który z poruszanych w Poznaniu tematów jest dla naszej medycyny obecnie najważniejszy, bo zarówno reumatologia, diabetologia, kardiologia jak choroby zakaźne zawierają najistotniejsze problemy w ochronie zdrowia. Zwraca uwagę, że po raz pierwszy pojawiają się tutaj alergologia oraz zagrożenia cywilizacyjne jako problemy zdrowia publicznego.