To drugie tego typu spotkanie. Po poprzednim, w styczniu, prezydent zwołał Radę Gabinetową. Rząd przedstawiał mu wtedy projekty reformy służby zdrowia. Tyle że były to projekty dużo mniej liberalne niż te, nad którymi teraz pracuje Sejm.
O spotkanie, które się odbędzie dziś w Pałacu Prezydenckim, poprosiły trzy największe związki zawodowe działające w służbie zdrowia: „Solidarność”, OPZZ i Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, oraz dwa samorządy: lekarski i pielęgniarski. – Nie idziemy prosić o weto, tylko poinformować prezydenta o tym, jak prowadzone są prace w Sejmie – mówi Urszula Michalska z OPZZ. – Nasze propozycje w ogóle nie są uwzględniane. Projekty ustaw, jakie opiniowaliśmy, są zupełnie inne od tych, nad którymi pracuje Sejm.
Przykład? W projektach zgłoszonych początkowo przez Platformę przekształcanie szpitali w spółki miało być dobrowolne, a nie obowiązkowe. – Póki nie skończyły się prace w parlamencie, nie apelujemy o weto. Jest przecież jeszcze czas, by te projekty poprawić – dodaje Maria Ochman z „Solidarności” służby zdrowia.
Związkowcom zależy, by szpitale mogły, ale nie musiały, się przekształcać. Chcą też, by pracownicy mieli gwarancje zatrudnienia w przekształcanych szpitalach, a takie przepisy, choć były w pierwszej wersji projektu zgłoszonego przez PO, podczas prac w parlamencie z niego wypadły.
Na spotkaniu z prezydentem nie będzie OZZL – największego związku zawodowego skupiającego lekarzy i głównego organizatora ostatnich protestów.