Renoma Centrum Onkologii w Gliwicach to w dużej mierze zasługa części badawczej Instytutu. Naukowcy poszukują m.in. nowych markerów nowotworowych – co pomaga wykryć i walczyć z rakiem. Grupa biologów i klinicystów pracuje nad określeniem cech nowotworu, co pozwala dobrać najlepszy sposób leczenia dla danego pacjenta. O jakości tych badań świadczy liczba publikacji naukowych – na ostatnim zjeździe Europejskiego Towarzystwa Radioonkologii prezentowano ponad 30 prac z gliwickiego ośrodka.
– Przybywa nam profesorów i doktorów, a najbardziej cieszy, że wykształciliśmy nową bardzo młodą grupę lekarzy specjalistów – mówi z dumą dr Aleksander Zajusz.
Rozwija się także sam instytut. Szpital jest w pełni zinformatyzowany. W czerwcu rozpoczęła się rozbudowa Zakładu Radioterapii. Gliwicki instytut kupił w tym roku nowy, bardzo nowoczesny mammobus.
Natomiast Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, światowej sławy klinika kardiochirurgiczna, w ciągu dwóch lat wybudowało od podstaw nowy szpital. – Zaprojektowany jest tu każdy metr powierzchni – chwali się prof. Marian Zembala, dyrektor Centrum. Tu przeniesie się m.in. przychodnia, oddział transplantologii płuc i serca, kardiologia. Będą się też szkolić śląscy ratownicy medyczni.
Budynek jest gotowy. Pozostało wyposażenie placówki, które kosztować będzie ok. 36 mln zł. Pierwsi pacjenci pojawią się w nowym szpitalu za rok. – To nie budynek, ale ludzie są największą wartością centrum – podkreśla prof. Zembala.