Do konsultacji społecznych trafił przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A9FC4DFA473F562DC6914B2517D03323?id=183688]ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym[/link].
Obecne przepisy zapowiadają, że od 1 stycznia 2011 r. świadczeń w ramach zespołów ratownictwa medycznego udzielać będą mogli tylko tzw. lekarz systemu, pielęgniarka systemu oraz ratownik medyczny. Niestety, wiele jednostek ratownictwa medycznego nie jest w stanie zapewnić aż tylu wykwalifikowanych pracowników. Dlatego w projekcie proponuje się przedłużenie liberalnych zasad określających obsadę zespołów ratownictwa medycznego i kwalifikacje zespołów ratowniczych do końca 2012 r. Szacuje się, że w niektórych województwach ponad 40 proc. lekarzy zatrudnionych w specjalistycznych zespołach ratownictwa nie spełnia ustawowych wymagań.
Zaproponowano także zmianę zasad uzyskiwania uprawnień wymaganych od lekarza systemu. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 57 ustawy taki lekarz będzie musiał posiadać specjalizację albo ukończyć co najmniej drugi rok specjalizacji w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, ortopedii, traumatologii narządów ruchu lub pediatrii. Dzięki tym zmianom do końca 2012 r. lekarzy o wymaganych kwalifikacjach powinno być już na tyle dużo, by umożliwić pełną obsadę zespołów ratownictwa medycznego. Oczywiście pod warunkiem, że lekarze będą zainteresowani tą pracą.
Ponadto projektowane zmiany umożliwią kontynuację wykonywania zawodu medycznego osobom zatrudnionym na stanowisku dyspozytora medycznego. Będą mogli korzystać ze swoich uprawnień w różnych sytuacjach, gdy z przyczyn życiowych lub zdrowotnych lekarze, pielęgniarki czy ratownicy nie będą mogli pracować w zespołach ratownictwa medycznego.
Dodatkowo [b]projekt przewiduje rozwiązania dotyczące możliwości zawierania wieloletnich umów na zadania wykonywane przez zespoły ratownictwa.[/b]