Polacy nie przywiązują dużej wagi do przeglądów stomatologicznych, które są ważnym elementem profilaktyki jamy ustnej. Zalecenia stomatologów mówią, aby wizyty kontrolne wykonywać przynajmniej dwa razy w roku.

Tymczasem z  badania przeprowadzonego przez PBS w dniach 15-17 lutego 2013 r. wynika, że idziemy do  dentysty, gdy nagle zaboli nas ząb (63 proc.). Tylko co czwarty respondent decyduje się na odwiedzenie gabinetu w celu wykonania rutynowego przeglądu stomatologicznego.

Co ciekawe, do kontroli stanu jamy ustnej dwukrotnie bardziej skłonne są osoby z wykształceniem wyższym (35 proc.) niż podstawowym i zawodowym (16 proc.) oraz kobiety (32 proc.) niż mężczyźni (22 proc.). Różnicę w nastawieniu do przeglądów widać również w kategorii wiekowej. Większą wagę do profilaktyki dbania o zęby przywiązują osoby młodsze, w wieku 18-30 lat, niż starsze.

Z badań wynika też, że Polacy boją się dentysty. Strach przed samą wizytą w gabinecie stomatologicznym to drugi, po cenie usługi, najczęściej wymieniany czynnik wpływający na częstotliwość wizyt u stomatologa. Przeszkodą jest też brak wolnego czasu (23 proc.) oraz odległe terminy w publicznej służbie zdrowia (20 proc.).

Badanie „Diagnoza postaw Polaków względem wizyt u stomatologa" przeprowadzone zostało przez PBS na zlecenie Centrum Medycznego Enel - Med, na reprezentatywnej próbie Polaków aktywnych zawodowo, w wieku 18-55 lat.