Tabletki uśmierzające ból dostępne są bez recepty niemal na każdym kroku. Leżą na półkach w osiedlowych sklepach, supermarketach, na stacjach benzynowych. Nic dziwnego, że Polacy sięgają po nie coraz częściej. Dane za 2012 rok (wg Reckitt Benckiser) są zatrważające: połknęliśmy aż dwa miliardy pigułek, często niebezpiecznie zbliżając się do śmiertelnej dawki 8 g na dobę. Na 113 mln opakowań leków przeciwbólowych wydaliśmy zaś według wyliczenia firmy IMS Health Polska (IMS) aż 1,1 mld zł.
W ub. roku spożycie środków przeciwbólowych było jeszcze większe. IMS szacuje, że kupiliśmy ich 115 mln opakowań za 1,2 mld zł. Dane te są zbieżne z wyliczeniami Polskiego Związku Producentów Leków bez Recepty. Wynika z nich, że w 2013 roku Polacy kupili 684 mln opakowań takich medykamentów. Co czwarte zawierało środki przeciwbólowe.
– Polska zajmuje drugie miejsce pod względem spożycia leków przeciwbólowych w UE i trzecie na świecie, po USA i Francji – mówi „Rz" dr Jarosław Woroń z Kliniki Leczenia Bólu i Opieki Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego w Krakowie i Zakładu Farmakologii Klinicznej Collegium Medicum UJ.
Działający przeciwbólowo i przeciwgorączkowo paracetamol, sprzedawany pod kilkudziesięcioma nazwami, m.in. apap i panadol oraz niesterydowe leki przeciwzapalne, do których zalicza się ibuprofen czy diclofenac, schodzą nad Wisłą jak woda. Z wyliczeń dr. Woronia wynika, że statystyczny Polak łyka rocznie 26 tabletek – przy czym dotyczy to też niemowlaków i osób starszych.
– Polacy sięgają po środki przeciwbólowe z powodu najmniejszego nawet bólu, a niektórzy nawet profilaktycznie, gdy pogodynka zapowiada zmianę pogody, a oni na skoki ciśnienia zwykle reagują bólem – potwierdza dr Wojciech Łuszczyna z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, do którego w 2013 r. wpłynęło 79 raportów dotyczących powikłań po paracetamolu, w tym 33 ciężkich, czyli zakończonych hospitalizacją. To o 20 więcej zgłoszeń niż rok wcześniej, choć dr Łuszczyna zaznacza, że niezgłoszonych przypadków powikłań może być wielokrotnie więcej.