Uprzywilejowanie osób z tzw. kartą pacjenta onkologicznego, niejasne zasady rozszerzenia uprawnień lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) diagnozujących raka i reguły zmiany pobytu szpitalnego na hotelowy w przypadku np. chemioterapii – to główne zarzuty Polskiego Towarzystwa Onkologicznego (PTO) wobec pakietu kolejkowego.
– Wiele z tych zapisów można uregulować dokumentem o wiele niższym, np. umową ze świadczeniodawcą. Łatwiej wtedy korygować ewentualne błędy, podczas gdy zmiana ustawy wymaga zaangażowania parlamentu – uważa prezes PTO prof. Jacek Jassem. Jego zdaniem urzędnicy prezentują myślenie życzeniowe, że zmiana przepisów musi zmienić rzeczywistość.
Onkolodzy i lekarze rodzinni uważają, że zmiany powinien poprzedzić program pilotażowy, o którym przez miesiąc konsultacji społecznych dotyczących pakietu nie było nawet mowy. – Przy okazji tej ustawy pojawiły się również dość kontrowersyjne zapisy nowelizacji ustawy o konsultantach, w której na przykład za rzecz podejrzaną traktuje się prowadzenie niezależnych badań naukowych. To sprawi, że konsultantami będzie trzecia liga lekarska – uważa profesor Jassem.
Komentarza Ministerstwa Zdrowia do uwag Polskiego Towarzystawa Onkologicznego nie udało nam się w weekend uzyskać.