Większe nakłady na zdrowie i i programy mające poprawić sytuację pacjentów nie przyniosły efektów – wynika z raportu NIK o „Realizacji zadań NFZ w 2015 roku", który poznała „Rzeczpospolita".
1400 dni
Wnioski są alarmujące. W 2015 r. koszty świadczeń zdrowotnych poniesione przez NFZ wyniosły ponad 67 mld zł i były o 4,4 mld zł wyższe niż rok wcześniej. W życie wszedł tzw. pakiet kolejkowy mający poprawić dostępność świadczeń. Ale poprawy brak.
Czas oczekiwania wydłużył się w siedmiu z dziewięciu objętych kontrolą oddziałów szpitalnych i w pięciu z dziewięciu poradni specjalistycznych.
Pacjenci muszą dłużej czekać na rehabilitację, chociaż tu kolejki od lat biją rekordy. W 2015 r. średni czas oczekiwania w oddziałach rehabilitacyjnych wydłużył się o 62 dni – z 286 do 348, czyli o jedną piątą. W ośrodkach rehabilitacji dziennej zaś niemal się podwoił (z 51 do 91 dni).
To samo dotyczy kolejek do szpitali. Np. by się dostać na chirurgię urazowo-ortopedyczną, trzeba czekać średnio 129 dni – o 22 dłużej niż w poprzednim roku.