Ten sztuczny mózg nosi nazwę SPAUN (Semantic Pointer Architecture Unified Network). Jest dziełem neurologów, anatomów, psychologów i elektroników z Uniwersytetu w Waterloo, w prowincji Ontario. Zespołem kieruje prof. Chris Eliasmith.
Prace nad tym urządzeniem trwały ponad rok. Symulator składa się z 2,5 mln informatycznych neuronów imitujących komórki nerwowe. Zawiaduje nimi program symulujący funkcjonowanie neuronów zgrupowanych w kilka ośrodków – tak jak w prawdziwym mózgu. Efekty pracy Kanadyjczyków opisuje magazyn „Science".
Duże wymagania
Człowiek, podobnie jak zwierzęta, dysponuje złożonym mózgiem funkcjonującym jednocześnie na wielu płaszczyznach, zawiadującym w tym samym czasie tak różnymi formami aktywności, jak na przykład oglądanie świata, poruszaniu się, rozmowa itp.
Umiejętność tę posiadają szare komórki, których sposób funkcjonowania wciąż pozostaje poznany w minimalnym stopniu. SPAUN – w zamyśle jego twórców – powinien tę wiedzę poszerzyć.
Naukowcy budują od dawna superkomputery, których celem jest znalezienie w jak najkrótszym czasie najlepszego rozwiązania jakiegoś złożonego problemu. Superkomputer jest w stanie pokonać na szachownicy arcymistrza, kierować ruchem pociągów w skali całego kraju, obliczać trajektorię sond wysyłanych w kosmos.