Tym przewodnikiem są kuliste nanocząstki złota osadzone w elastycznym materiale. Zbudowali je inżynierowie z Uniwersytetu Michigan. Ten materiał może mieć szerokie zastosowanie – od elastycznych wyświetlaczy przez baterie do implantów medycznych, które będą poruszały się wraz z ruchami ciała. Może być zastosowany także w konstrukcjach „miękkich” robotów.
– Rzeczywiście, nowe materiały z nanocząstek zachowują się jak elastyczne metale – powiedział prof. Nicholas Kotov. – To dopiero początek nowej rodziny materiałów, które mogą być wykonane z wielu różnych nanocząstek.
Naukowcy z Michigan poszukiwali dobrych przewodników, które będą działały po ich rozciągnięciu do dwukrotnej pierwotnej długości. Badacze próbowali przewodów zygzakowatych, z ciekłymi metalami, sieci z nanodrutu. Ale w trakcie badań zespół odkrył, że kuliste nanocząstki złota osadzone w poliuretanie okazały się najlepsze pod względem rozciągliwości i koncentracji elektronów. Nowy materiał został objęty ochroną patentową.
– Okazało się, że podczas rozciągania nanocząstki tworzą coś w rodzaju łańcucha i stanowią doskonałe ścieżki przewodzące – dodał Yoonseob Kim, główny autor artykułu w dzisiejszym wydaniu magazynu „Nature”, które opisuje odkrycie.
Badacze testowali kilka wersji przewodnika złożonego z kilku warstw złotych nanokuleczek i przedzielonego warstwami płynnego poliuretanu.