Aplikacja, która została w środę opisana w czasopiśmie "Science Transnational Medicine" odtwarza dźwięk podobny do ćwierkania ptaka w kanale słuchowym dziecka za pośrednictwem prostego lejka, który należy przymocować do telefonu.

Dźwięk odtwarzany jest zaledwie przez 1,2 sekundy, a następnie aplikacja włącza mikrofon. Jeśli płyny lub ropa nagromadziły się za błoną bębenkową, w uchu środkowym, wzorzec dźwięku zwracanego echa będzie wskazywał infekcję.

- To podobne to tego, jak jest z kieliszkiem od wina - powiedział Shyam Gollakota, szef laboratorium, które opracowało projekt. - Jeśli dotkniesz kieliszka od wina, uzyskasz inny dźwięk w zależności od poziomu płynu, znajdującego się w naczyniu - tłumaczył w rozmowie z AFP.

AFP PHOTO / UNIVERSITY OF WASHINGTON / DENNIS WISE

W testach przeprowadzonych na około stu osobach, odsetek prawidłowych wskazań wyniósł 85 procent. Gollakota zauważa, że to lepszy wynik, niż uzyskiwany drogą zwykłej kontroli wziernikowej, przeprowadzanej przez lekarza.

W przypadku wykrycia infekcji rodzice i tak jednak naturalnie będą musieli udać się do lekarza w celu potwierdzenia diagnozy i otrzymania recepty.

Gollakota porównał użyteczność swojej aplikacji do termometru, który podobnie pomaga ludziom zdecydować, czy wizyta u lekarza jest uzasadniona.