Panuje przekonanie (wśród laików), że drewno jako materiał budowlany trąci myszką, wykorzystywane jest do konstruowania belkowań dachów wiejskich domków, ale nie w budownictwie przemysłowym.
A jednak taki pogląd może się wkrótce zmienić, zwłaszcza że coraz bardziej podkreślana jest odnawialność tego surowca, jego wytrzymałość mechaniczna czy trwałość po zastosowaniu impregnatów. Drewno jest dobrym izolatorem termicznym. A teraz przybędzie mu jeszcze jedna cecha.
W Sztokholmie działa Wallenberg Wood Science Center zajmujące się badaniem właściwości drewna. Naukowcy z tej instytucji opracowali technologię przetwarzania drewna w materiał „transparentny”. Wynalazcy twierdzą, że jest on na tyle przezroczysty, że nadaje się do produkowania baterii słonecznych, a nawet po prostu szyb okiennych.
Niepotrzebna lignina
Pomysł przezroczystego drewna nie jest nowy, wcześniejsze studia pokazywały, że możliwe jest wytwarzanie papieru przezroczystego w 70 proc. Uzyskuje się to poprzez zmniejszenie średnicy włókien celulozy. Jednak technologia wytwarzania takiego papieru nigdy nie wyszła poza stadium laboratoryjne.
Propozycja szwedzkich badaczy przybliża chwilę, że możliwe będzie zastosowanie tej technologii na skalę przemysłową. Jej podstawowym elementem jest wyeliminowanie za pomocą procesu chemicznego ligniny, czyli drzewnika.