Obiekty logistyczno-przemysłowe to najszybciej rosnący segment nieruchomości w Polsce. W zeszłym roku całkowite zasoby urosły o jedną piątą, do 13,5 mln mkw, a w budowie było jeszcze 1,44 mln mkw. W ub.r. padł też rekord najmu – podpisano umowy obejmujące 4,3 mln mkw., o niemal jedną trzecią więcej niż rok wcześniej.
Aktywność deweloperów napędzana jest popytem generowanym przez operatorów logistycznych, sieci sklepów oraz podmioty działające w segmencie e-commerce. Ważną i rozwojową branżą jest także szeroko pojęta motoryzacja.
Prężna nisza
– Sektor motoryzacyjny odgrywa bardzo istotną rolę na rynku magazynowym, która na pierwszy rzut oka może nie być w pełni widoczna – mówi Wioleta Wojtczak, dyrektor działu badań i analiz w Savills. Branża ta miała 5-proc. udział w ubiegłorocznym popycie na powierzchnie, czyli skromnie w zestawieniu z operatorami logistycznymi (30 proc.), e-commerce (15 proc.) i handlem (14 proc.).
Eksperta zaznacza, że historycznie bezpośredni udział branży motoryzacyjnej w popycie netto na powierzchnie logistyczno-przemysłowe w ostatnich latach sięgał kilku, kilkunastu procent.
– Oprócz popytu na powierzchnię zgłaszanego bezpośrednio firmy z branży generują popyt również pośrednio, odpowiadają za to podmioty z łańcucha dostaw firm motoryzacyjnych, np. operatorzy logistyczni, dystrybutorzy, jak również sektor handlowy, w tym elektroniczny – podkreśla Wojtczak.