Wieżę przyszłości Skyshelter.zip zaprojektowali Damian Granosik, Jakub Kulisa i Piotr Pańczyk. Ma ona pełnić rolę centrum rodzaju operacji ratunkowych. Jury wybrało projekt spośród 526 zgłoszeń z całego świata. Wieżowiec przypomina składany drapacz chmur inspirowany origami. Można go łatwo transportować i rozkładać w strefach katastrof. O projekcie Polaków informują media na całym świecie – m.in. „The Times", „China Daily", „Independent", „Archdaily", NBC.
Szybka pomoc
– Liczba katastrof naturalnych na świecie rośnie z każdym rokiem. Zmagając się z niszczycielskimi siłami natury, standardowe środki zarządzania kryzysowego często okazują się niewystarczające – mówi architekt Jakub Kulisa, współautor zwycięskiego projektu. – Kiedy dany region nawiedza trzęsienie ziemi, powódź lub huragan, pomoc musi nadejść natychmiast. Uszkodzenia infrastruktury lub niedogodne położenie geograficzne mogą jednak sprawić, że jest to ekstremalnie trudne. Skyshelter.zip próbuje zmierzyć się z tymi wyzwaniami – dodaje.
Polska wieża oferuje dużą powierzchnię użytkową, a jednocześnie jest łatwa w transporcie. Jak podkreśla Jakub Kulisa, może być wykorzystana przy minimalnych nakładach czasu i siły roboczej. – Skyshelter.zip jest wyjątkowo łatwy w transporcie dzięki swoim unikatowym właściwościom. Całą konstrukcję można złożyć w harmonijkowy sposób, przywodzący na myśl origami lub akordeon – opowiada. – Oznacza to możliwość spakowania całej struktury wewnątrz stosunkowo małej paczki o niewielkiej wysokości i rozmiarze podstawy zredukowanym do rzeczywistej powierzchni zabudowy. Taką paczkę można przemieścić w dowolne miejsce przy użyciu helikopterów stosowanych przez służby ratunkowe i wojsko w sytuacjach kryzysowych – mówi.
Dodaje, że elementy składowe nie muszą być przewożone oddzielnie za pomocą ciężarówek, dlatego dotarcie do miejsc odciętych od infrastruktury jest znacznie szybsze i łatwiejsze.
Balon na hel
Architekt opisuje, że powierzchnia zabudowy, jaką wykorzystuje Skyshelter.zip, jest średnio 30-krotnie mniejsza niż powierzchnia zajmowana przez tradycyjne namioty lub kontenery.