W spółdzielczych blokach mieszka wiele milionów ludzi. Przynajmniej raz w roku spotykają się na walnym zgromadzeniu. Jest to najważniejszy organ w każdej spółdzielni. Walne zgromadzenie zwołuje się zawsze w ciągu sześciu miesięcy po zakończeniu roku obrachunkowego (pokrywa się z rokiem kalendarzowym). W wyjątkowych sytuacjach walne zwołuje się częściej.
Kiedy w częściach
Walne zgromadzenie inaczej wygląda w dużej spółdzielni, a inaczej w małej. W tym ostatnim wypadku jest znacznie prościej, wystarczy bowiem jedno posiedzenie. W dużych spółdzielniach mieszkaniowych (w których jest więcej niż 500 członków) walne zgromadzenie dzielone jest na części. Rada nadzorcza ustala zasady zaliczania członków do poszczególnych części. Natomiast samą organizacją walnego zgromadzenia zajmuje się już zarząd. Szuka odpowiedniej do tego celu sali i ją wynajmuje, powinien też – co do zasady – pisemnie zawiadomić wszystkich spółdzielców o terminie zgromadzenia. Nie ma tutaj jednak jednej reguły. Każda spółdzielnia ma swoje szczegółowe zasady, a zawiera je statut.
Niektóre spółdzielnie zawiadomienia wywieszają w siedzibie oraz na klatkach schodowych, inne (głównie te małe) przesyłają je listownie każdemu członkowi. Zawiadomienie o walnym powinno się pojawić co najmniej 21 dni przed jego terminem.
Decyzje na walnym zgromadzeniu zapadają w formie uchwał. Dlatego spółdzielcy, którzy chcą, by zajęto się ich sprawą, powinni przygotować projekt uchwały.
Jak zgłosić uchwałę
Nie jest to proste. Nie każdy też może złożyć swoją propozycję. Otóż prawo do zgłaszania projektów uchwał mają: członkowie (musi ich być minimum 10), zarząd, rada nadzorcza (art. 8 ze zn. 3 ust. 10 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych). Nie można też zapominać o terminie. Projekt powinien zostać przekazany co najmniej 15 dni dni przed dniem posiedzenia walnego lub jego pierwszej części. Zarząd spółdzielni, jeżeli uchwała spełnia wszystkie wymogi formalne z ustaw, jak również te ze statutu, nie ma prawa odmówić przyjęcia projektu uchwały. A jeżeli to zrobi, spółdzielcy mogą wtedy kwestionować ważność walnego w sądzie ze względu na naruszenie wymogów formalnych. Trzeba też pamiętać, że projekty uchwał powinny być wykładane najpóźniej 14 dni przed terminem walnego zgromadzenia lub jego pierwszej części.