Miasta zawierają z deweloperami na nowych zasadach pierwsze umowy w sprawie zmiany celu użytkowania wieczystego. Najczęściej chodzi o przekwalifikowanie gruntu przemysłowego na mieszkaniowy. Przepisy w tej sprawie weszły w życie 15 sierpnia.
Zmiana celu
– Od 15 sierpnia wpłynęło dziesięć wniosków o zmianę celu prawa użytkowania wieczystego. W jednym przypadku zawarliśmy umowę zmiany celu prawa użytkowania wieczystego za opłatą odpowiadającą dwukrotności dotychczasowej opłaty rocznej. Pozostałe wnioski są nadal rozpatrywane – mówi Marta Witkowicz z Urzędu Miasta w Krakowie. – Zrealizowany wniosek dotyczył budowy inwestycji o charakterze mieszkaniowym.
W Poznaniu wnioski złożyło dwóch deweloperów. Dotyczyły gruntów Skarbu Państwa (SP). Zgody na zmianę celu nie otrzymali. – Po przeanalizowaniu spraw stwierdziliśmy, że nie doszło do trwałej zmiany sposobu korzystania z nieruchomości, która uzasadniałaby zmianę celu, na jaki nieruchomości zostały oddane w użytkowanie wieczyste. Sprawy dotyczyły nieruchomości niezabudowanych budynkami mieszkalnymi – tłumaczy Joanna Żabierek z Urzędu Miasta w Poznaniu.
W Szczecinie w tej sprawie zwrócił się do władz miasta jeden deweloper. Sprawa jest w toku. Decyzji jeszcze nie ma. – Wniosek dotyczy nieruchomości zabudowanej budynkiem przeznaczonym do remontu, przebudowy i rozbudowy – informuje Sylwia Cyza-Słomska z Urzędu Miasta w Szczecinie.
Absolutnym rekordzistą jest jednak Warszawa. Do stołecznego Biura Mienia SP wpłynęły aż 63 wnioski. Do tej pory żaden nie został jeszcze rozpatrzony. Dlaczego? Niestety, nie udało się uzyskać odpowiedzi od stołecznego ratusza.