Ponad jedna czwarta polskich pracowników biurowych odrzuciła ofertę pracy ze względu na niewłaściwy wygląd biura. Według jednej piątej respondentów ich środowisko biurowe sprawia, że czują się zmęczeni, dodatkowo część z nich odczuwa stres i znudzenie - wynika z badania One Poll przeprowadzonego na zlecenie Mindspace - globalnego operatora przestrzeni coworkingowych. - Pracownicy polskich biur wskazują proste udogodnienia, które poprawią ich otoczenie. To klimatyzacja, lepsze oświetlenie i więcej terenów zielonych.
- Nie od dziś wiadomo, że na rynku pracy to pracownicy dyktują warunki. Choć dla zdecydowanej większości z nich wciąż najbardziej liczą się wynagrodzenie i dodatkowe benefity, okazuje się, że aranżacja i wyposażenie biura ma dla nich też istotne znaczenie - mówią eksperci Mindspace. - Warto wsłuchać się w potrzeby i oczekiwania członków własnego zespołu. Jak wynika z naszego badania, pracownicy biurowi w Polsce chcą pracować w przyjaznym, dobrze urządzonym miejscu, które daje im poczucie prywatności, ale też zachęca do współpracy i integracji z innymi osobami.
Badanie pokazuje, że aranżacja i układ miejsca pracy jest jednym z kluczowych czynników wpływających na samopoczucie i zdrowie polskich pracowników biurowych. - Jedna piąta ankietowanych wskazała, że ich środowisko pracy sprawia, że czują się w nim zmęczeni, 13 proc. wskazało na odczuwanie stresu, a 12 proc. badanych czuje się znudzonych. Respondenci zgodnie przyznają, że w skupieniu i efektywnej pracy najbardziej przeszkadzają im głośni współpracownicy (44 proc.) i rozpraszanie przez kolegów (blisko 37 proc.). W swoim biurze najchętniej widzieliby pokoje do cichej pracy oraz dostęp do miejsc, w których mogą odpocząć lub pracować w skupieniu, np. ogród lub taras. Obie odpowiedzi wskazało prawie 30 proc. badanych - podają eksperci Mindspace.
Podkreślają, że firmy nie powinny lekceważyć kwestii designu i wyposażenia biur, jeśli zależy im na samopoczuciu, motywacji i efektywności pracowników. - Wyniki ankiety wskazują, że ponad jedna czwarta badanych (27 proc.) odrzuciła ofertę pracy ze względu na niewłaściwy wygląd biura lub brak udogodnień - mówią. - Zgodnie z oczekiwaniami, wielu respondentów ma dostęp do udogodnień, takich jak kuchnia (65 proc.), sale konferencyjne (56 proc.) czy ekspres do kawy (69 proc.), jednak pracownicy w swoich biurach chętnie widzieliby także klimatyzację (40 proc.), lepsze oświetlenie (33 proc.), wygodne meble, np. sofy lub kanapy (29 proc.) czy więcej terenów zielonych do ich dyspozycji (24 proc.).
Choć 95 proc. respondentów przyznaje, że w miejscu pracy ma własne biurko, z którego zawsze lub zazwyczaj korzysta, widać zapotrzebowanie na elastyczny model pracy. Taką formę oferuje i wspiera blisko 60 proc firm. - Pracownicy, którzy nie mają takiej możliwości, chcieliby mieć dostęp do biura 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, by móc pracować w godzinach, które najbardziej im odpowiadają - wskazują eksperci Mindspace. - Rośnie także odsetek osób, którym zdarza się pracować poza biurem - w domu, w przestrzeni coworkingowej lub w kawiarniach. Jedna piąta respondentów korzystała z coworkingu. Choć nie wszyscy respondenci wiedzą, czym charakteryzuje się tego typu rozwiązanie, część z nich przyznaje, że chętnie skorzystałoby z takiej możliwości, gdyby nadarzyła się ku temu okazja.