Widzisz atrakcyjne ogłoszenie? Na przykład: kawalerka do wynajęcia w centrum Warszawy za 1000 zł plus opłaty licznikowe miesięcznie. Dzwonisz, odbiera pracownik biura, który obiecuje, że udostępni ci kontakt do właściciela mieszkania, jeśli podpiszesz umowę i z góry zapłacisz np. 250 zł.

„Uważaj! Jest duże prawdopodobieństwo, że oferta okaże się nieaktualna, mniej atrakcyjna niż w ogłoszeniu albo że nikt nie będzie odbierał numeru telefonu, za który zapłaciłeś" – ostrzega UOKiK.

W wydanym właśnie miniporadniku podkreśla się, że na rynku co jakiś czas pojawiają się firmy, które jedynie udostępniają klientom oferty znalezione np. w internecie. W odróżnieniu od tradycyjnych agencji nieruchomości, które pobierają prowizję dopiero po sfinalizowaniu transakcji, tacy przedsiębiorcy żądają zapłaty z góry. Umowy są tak sformułowane, że firma zobowiązuje się tylko do przekazywania ofert. Przeważnie zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń.

UOKiK radzi, by dwa razy się zastanowić, czy warto płacić za numer telefonu, który może okazać się bezwartościowy. W radzie, gdy dojdzie do oszustwa sugeruje powiadomienie policji lub prokuratury.

Na co natomiast zwrócić uwagę podpisując umowę z pośrednikiem z tradycyjnej agencji nieruchomości (która musi mieć formę pisemną)?

„Określ w niej, za co płacisz - jakiego mieszkania szukasz (np. 2-pokojowego w spokojnej okolicy blisko centrum, nie na parterze, w dobrym stanie technicznym) oraz jakich dodatkowych czynności oczekujesz od agenta (np. sprawdzenia stanu prawnego mieszkania, pomocy przy uzyskaniu kredytu). Ustal wysokość wynagrodzenia dla pośrednika. Sprawdź, na jaki czas jest zawarta umowa i jakie są warunki jej wypowiedzenia. Możesz podpisać tzw. umowę na wyłączność, ale wtedy pamiętaj, że zobowiązujesz się nie korzystać z usług innych agencji" - wskazuje Urząd.

Warto zwrócić uwagi również na klauzule niedozwolone, które spotkać można w umowach pośrednictwa. W tego typu kontraktach nie powinno być zapisów:

• wyłączających odpowiedzialności pośrednika za niezgodność oferty ze stanem faktycznym i prawnym,

• pozwalających na żądanie prowizji po wygaśnięciu umowy o pośrednictwo,

• Nakazujących - w tzw. umowach na wyłączność- zapłatę prowizji, gdy do transakcji doszło bez udziału pośrednika,

• Przewidujących kary umowne, jeśli nie zapłaci się prowizji.