Pośrednik jak zaufana księgowa

Nie sposób na bieżąco śledzić trendów na rynku, zmian w prawie, kruczków transakcyjnych. Za to odpowiada fachowiec.

Publikacja: 27.06.2019 17:43

Pośrednik jak zaufana księgowa

Foto: materiały prasowe

O rynku pośrednictwa mówi Łukasz Kruszewski, dyrektor marketingu w sieciowej agencji Freedom Nieruchomości:

- Usługa Bez Prowizji to nie jest żadna nowość. Na rynku regularnie pojawiają się podobne pomysły, najczęściej agentów, którzy nie do końca radzą sobie w pośrednictwie i próbują pracować w nieruchomościach "na okrągło".

Po drugie, próba segmentacji usługi pośrednictwa na poszczególne elementy, jak przygotowanie nieruchomości do sprzedaży (home staging, fotografia, rzut nieruchomości, opis), doradztwo w negocjacjach czy zamknięcie transakcji (pomoc w skompletowaniu dokumentów, przeprowadzenie przez aspekt formalny kupna-sprzedaży) jest mocno zakorzeniona w branży. Zarówno duże sieci, jak i lokalne biura mają takie pakiety w swojej ofercie. To norma. Omawiany model jest też stosowany przez tzw. agencje nieruchomości online np. w Wielkiej Brytanii.

Z punktu widzenia praktyki rynku nieruchomości proponowany pomysł jest więc formułą wyróżnienia się na rynku i zagospodarowania tej części klientów, którzy postrzegają sprzedaż nieruchomości jedynie przez pryzmat wystawienia oferty.

Prowizje pośredników mogą wynosić od 1,5 tys. zł do kilkuset tys. zł w przypadku rynku komercyjnego. Klienci - kupujący i sprzedający dostają dwie podstawowe korzyści. Dzięki setkom transakcji i doświadczeniu, jakie zdobył pośrednik, już na starcie dostają najlepsze rozwiązania w zakresie: wyboru właściwej oferty nieruchomości, ceny zakupu, weryfikacji rzetelności kontrahenta (wg naszych danych średnio co czwarty klient nie ma możliwości zakupu) czy finansowania. Po drugie, pośrednik jest jak zaufana księgowa.

Nie sposób na bieżąco śledzić trendów rynku, zmian w prawie, kruczków transakcyjnych - za to odpowiadać ma fachowiec.

Transakcja na własną rękę, bez pośrednika, jest bezpieczna. Podobnie jak wcielanie się w rolę adwokata podczas procesu może skutkować dla nas pozytywnym wyrokiem. Sęk w tym, że "może" to trochę za mało, jeśli obraca się majątkiem życia.

Pośrednictwo to przede wszystkim doradztwo, a te z definicji opiera się na solidnym bagażu doświadczenia. Pozytywnych i negatywnych sytuacji, które są kapitałem nadchodzącej transakcji. Warto mieć na uwadze, że proces kupna-sprzedaży jest wielowątkowy. Ktoś sprzedaje, ale często sam szuka nieruchomości, a ta którą, chcę kupić też jest sprzedawana itd. To powoduje klasyczny łańcuszek powiązań, a każdy klient koncentruje się na swoim wycinku. Pośrednik widzi całość. Organizuje dokumentację tak, aby wszystkie strony zmieściły się w wyznaczonych terminach, bezpiecznie mogłyby podejść do umów końcowych i dokonały transakcji po możliwie najlepszej cenie.

Sprzedaż samodzielna na rynku niejednokrotnie wiąże się z zawyżeniem bądź niedoszacowaniem ceny.

Jak będzie się zmieniał rynek pośrednictwa w czasach nowoczesnych technologii? Dziś mamy do czynienia z próbą wdrażania nowych technologii w sektor B2B. Firmy poszukują sposobów, jak ułatwić pracę pośredników. Które procesy można zautomatyzować, jak lepiej zarządzać bazą danych czy wykorzystać potencjał marketingu internetowego.

To wszystko sprawia, że usługa pośrednictwa jeszcze bardziej się profesjonalizuje, ponieważ wchodzi w nową przestrzeń świata online. A to wszystko ma na celu pomóc klientom szybciej, łatwiej i bezpieczniej sprzedać bądź kupić nieruchomość.

O rynku pośrednictwa mówi Łukasz Kruszewski, dyrektor marketingu w sieciowej agencji Freedom Nieruchomości:

- Usługa Bez Prowizji to nie jest żadna nowość. Na rynku regularnie pojawiają się podobne pomysły, najczęściej agentów, którzy nie do końca radzą sobie w pośrednictwie i próbują pracować w nieruchomościach "na okrągło".

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Barometr nastrojów. Spokojnie w mieszkaniówce
Nieruchomości
Kamienica przy św. Barbary otwarta dla najemców
Nieruchomości
Deweloperzy nie wykluczają korekty cen mieszkań
Nieruchomości
Ranking miast. Które są najbardziej przyjazne inwestycjom?
Nieruchomości
Boom czy zima – marże deweloperów stabilne