Tak wynika z analiz firmy doradczej JLL. Jej analitycy podają, że Polska, z wynikiem 2,72 mld euro (z 5,47 mld euro) jest zdecydowanym liderem na rynku nieruchomości w W Europie Środkowo-Wschodniej. Tuż za nią są Czechy, osiągając 1,68 mld euro (30 proc.). - W obu tych krajach inwestorzy azjatyccy, zwłaszcza z Korei Południowej, byli szczególnie aktywni. Na Węgrzech wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne to 400 mln euro, a w Rumunii i na Słowacji odpowiednio 338 i 350 mln euro.
Jesteśmy na czele
- Zakładając bardzo pozytywny scenariusz, na koniec tego roku wartość umów kupna/sprzedaży nieruchomości w regionie może nawet przewyższyć rekordowe 13,23 mld euro zarejestrowane w 2018 - przewiduje Mike Atwell, dyrektor działu rynków kapitałowych w Czechach i Europie Środkowo-Wschodniej w JLL. - Polska ma szansę zbliżyć się do znakomitych ubiegłorocznych wyników, a to za sprawą dużych transakcji zaplanowanych na drugą połowę 2019 roku. W Czechach apetyt inwestycyjny pozostaje silny, chociaż tamtejszy rynek odczuwa skutki ograniczonej podaży obiektów typu prime. Wyniki zanotowane na Węgrzech i w Rumunii mogą się nawet potroić do końca roku, co odzwierciedla mocną kondycję rynku, szczególnie w przypadku Rumunii.
-Wartość transakcji inwestycyjnych w Polsce wyniosła 2,72 mld euro w I półroczu i był to drugi najlepszy wynik w historii naszego rynku - komentuje Tomasz Trzósło, dyrektor zarządzający JLL w Polsce i Europie Środkowo – Wschodniej. - Zawarto ok. 60 transakcji, a rynek biurowy dominował zarówno pod względem ich wartości, jak i liczby. W podziale na sektory, 1,67 mld euro przypadło na biura, 430 mln euro na nieruchomości handlowe, 374 mln euro na sektor magazynowy, 135 mln euro na hotele, 47 mln euro na sektor mieszkaniowy i 60 mln euro na pozostałe nieruchomości. Pod względem wartości transakcji kapitał azjatycki odpowiadał za ponad jedną trzecią przejęć, koncentrując się na polskich aktywach biurowych i przemysłowych. Stopy kapitalizacji utrzymywały się na stabilnym poziomie we wszystkich klasach aktywów. Spodziewamy się dalszej kompresji do końca roku, z wyłączeniem rynku nieruchomości handlowych.
W I połowie 2019 r. polski sektor biurowy był najaktywniejszy pod względem inwestycji, a to w dużej mierze zasługa transakcji, które były już na zaawansowanym etapie w 2018 r. i ostatecznie zostały zamknięte do końca czerwca tego roku. - W I połowie roku zanotowaliśmy całe spektrum transakcji biurowych, zarówno dla obiektów typu core i core+, produktów oportunistycznych oraz tzw. value add - wskazuje Robert Sztemberg, dyrektor ds. rozwoju biznesu w JLL na rynkach kapitałowych. - Aktywność ta będzie kontynuowana również w II połowie roku, przewidujemy wtedy finalizację umów kupna/sprzedaży zarówno w Warszawie, jak i poza nią. Transakcje o łącznej wartości ponad 2 mld euro są na różnych etapach zaawansowania - dodaje.
Wielkie zakupy
Największe transakcje biurowe z I półrocza to: West Station (I+II) w Warszawie sprzedane przez JV HB Reavis & PKP singapurskiemu inwestorowi Mapletree za ok. 190 mln euro; przejęcie 70 proc. udziałów w regionalnym portfolio biurowym EPP (Malta Office Park w Poznaniu, Symetris Business Park I&II w Łodzi, O3 Business Park I&II w Krakowie) przez Henderson Park; sprzedaż Warsaw Trade Tower przez Akron do Globalworth za ok. 133 mln euro; oraz Ethos w Warszawie, zakupiony przez Credit Suisse Asset Management od Kulczyk Silverstein Properties za ok. 115 mln euro.