Sprzedaż mieszkań po I kwartale

Deweloperzy rozpoczęli publikację wyników. Jakie trendy pokazują liczby?

Aktualizacja: 02.04.2021 16:01 Publikacja: 02.04.2021 15:57

Sprzedaż mieszkań po I kwartale

Foto: materiały prasowe

Ubiegły rok to pod względem sprzedaży mieszkań rollercoaster. Po udanym I kwartale, kolejny – z powodu lockdownu – gwałtownie przyciął sprzedaż. II półrocze to już odbicie.

W 2020 r. w sześciu głównych aglomeracjach sprzedaż skurczyła się o 19 proc., tymczasem spółki z rynku kapitałowego zanotowały w sumie 6-proc. spadek. Wyniki poszczególnych deweloperów różniły się bardzo mocno – co głównie zależało od oferty. Nie brakowało spektakularnych spadków, ale i wzrostów, w tym nowych rekordów.

Jak poszedł spółkom I kwartał? Materiał będzie uzupełniany wraz ze spływającymi wynikami.

Atal

Działający w siedmiu aglomeracjach deweloper w I kwartale br. sprzedał 848 lokali (bez uwzględniania umów rezerwacyjnych), o ponad 14 proc. więcej niż rok wcześniej. Marzec okazał się rekordowym miesiącem pod względem sprzedaży – spółka zawarła z klientami 400 umów.

Prezes Zbigniew Juroszek podkreślił, że popyt jest mocny, zatem Atal nastawia się na sprzedaż w całym roku co najmniej 3200 lokali. Rekord to 3196 w 2019 r. W ubiegłym – przez lockdown – sprzedaż skurczyła się o ponad 9 proc., do 2896 mieszkań.

Lokum

Działający we Wrocławiu i Krakowie deweloper sprzedał (bez rezerwacji) 139 mieszkań, o 196 proc. więcej rok do roku. Spektakularny wzrost to efekt bardzo niskiej bazy będącej pochodną szczupłej oferty w związku z trudnościami z uzyskiwaniem pozwoleń na budowę. Firma nadgania i w tym roku celuje w sprzedaż rzędu 1 tys. mieszkań wobec zaledwie 463 i 268 w poprzednich dwóch chudych latach. Deweloper ma teraz w ofercie 959 lokali wobec 700 rok wcześniej.

Na koniec marca spółka miała zawartych 148 umów rezerwacyjnych – zarząd podkreślił, że z powodu III fali wirusa czas między konwersją rezerwacji na umowy deweloperskie (wymagają wizyty u notariusza) zabiera więcej czasu. 

Marvipol

Deweloper sprzedał (wliczając rezerwacje) 83 mieszkania, o 26 proc. mniej niż rok wcześniej. Tak mocny spadek i tylko dwucyfrowy wynik to nie efekt kryzysu, tylko wyczerpania oferty po gigantycznej transakcji z grudnia z funduszem z rynku najmu instytucjonalnego (PRS), który kupił 655 mieszkań (60 proc. rocznego wyniku). Przez to na koniec ub.r. oferta Marvipolu stopniała do 189 mieszkań wobec 1,15 tys. rok wcześniej. Marvipol będzie nadganiać: w marcu do sprzedaży weszło 235 lokali, w całym roku oferta ma się powiększyć o blisko 1,2 tys. mieszkań.

Inpro

Trójmiejski deweloper sprzedał (wliczając płatne rezerwacje) 219 lokali, o 15 proc. więcej niż rok wcześniej. Ostatni raz ponad 200 mieszkań firma sprzedała w III kwartale 2019 r.

Dom Development

Budujący w Warszawie, Trójmieście i Wrocławiu deweloper sprzedał (wliczając płatne rezerwacje) 1084 mieszkań, o 33 proc. więcej rok do roku, z czego 600 w stolicy. To trzeci kwartał w historii firmy, kiedy sprzedaż przekroczyła barierę 1 tys. Poprzednio udało się to w IV kwartale 2018 r. (1006) i w IV kwartale ub.r., kiedy padł rekord (1130). W niedawnym wywiadzie dla „Parkietu” prezes Jarosław Szanajca mówił, że liczy na utrzymanie w całym 2021 r. sprzedaży zbliżonej do ubiegłorocznej, czyli 3,77 tys. – mimo konsekwentnego wzrostu cen.

Victoria Dom

Notowany na Catalyst, budujący w Warszawie i od niedawna w Krakowie deweloper znalazł nabywców (wliczając płatne rezerwacje) na 506 mieszkań, o prawie 15 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy to padł kwartalny rekord. Jednocześnie to więcej o 42 proc. wobec IV kwartału 2020 r. Skok wobec ostatnich kwartałów poprzedniego roku to efekt odblokowania podaży - większej liczby pozwoleń na budowę. W całym 2021 r. deweloper celuje w sprzedaż 2 tys. mieszkań wobec 1,48 tys. w ubiegłym.

Develia

Ogólnopolski deweloper sprzedał (bez umów rezerwacyjnych) 580 mieszkań, o 86 proc. więcej niż rok wcześniej i tyle samo, co w IV kwartale ub.r. Do tego dochodziło 157 rezerwacji. W całym 2021 r. deweloper chce znaleźć nabywców na 1750-1850 mieszkań wobec 1361 w ubiegłym.

Echo Investment

Ogólnopolski deweloper sprzedał (bez umów rezerwacyjnych) 463 mieszkania, o 16 proc. więcej niż rok wcześniej i porównywalnie z bardzo dobrymi kwartałami III i IV ub.r. Firma jest w trakcie przejmowania Archicomu, dzięki czemu apetyt na cały rok urósł do 3200 lokali. W 2020 r. Echo zanotowało rekordowy wynik podpisując 1570 umów.

Murapol

Deweloper o największym w Polsce zasięgu geograficznym sprzedał (bez umów rezerwacyjnych) 779 mieszkań, o 17 proc. więcej niż rok wcześniej. W odpowiedzi na duży popyt grupa wprowadziła w I kwartale do oferty 2 tys. lokali w ramach akcji „2000 mieszkań na 20-lecie”, na koniec marca w sprzedaży było dzięki temu 4 tys. mieszkań.

JHM

Spółka zależna giełdowego Mirbudu sprzedała (bez umów rezerwacyjnych) 121 mieszkań, o 51 proc. więcej niż rok wcześniej. To drugi z rzędu kwartał trzycyfrowej sprzedaży. Na koniec marca w ofercie miała 878 lokali.

J.W. Construction

Bazujący na Warszawie deweloper sprzedał (wliczając płatne rezerwacje) 232 mieszkania, o 10,5 proc. więcej niż rok wcześniej, a także o 54 proc. więcej niż w IV kwartale ub.r. W II, III i IV kwartale zeszłego roku sprzedaż spadła poniżej 200 lokali.

Budimex Nieruchomości

Ogólnopolski deweloper, który jest w trakcie przejścia w nowe ręce, znalazł nabywców (z wyłączeniem rezerwacji) na 494 mieszkania, o 8,7 proc. mniej wobec bardzo udanego I kwartału 2020 r. To jednocześnie trzeci kwartał wzrostu po objętym lockdownem II kwartale. Sprzedaż kwartał do kwartału zwiększyła się o ponad 4 proc.

Archicom

W związku z przejęciem przez Echo Investment (transakcja nie została jeszcze zamknięta) deweloper zmienił zasady publikacji danych – uwzględniają one wyłącznie część sprzedawaną Echu, czyli biznes wrocławski. Działalność na pozostałych rynkach jest w trakcie wydzielania z giełdowej spółki. „Odchudzony” Archicom sprzedał (wliczając rezerwacje) 377 mieszkań, o 53 proc. więcej niż rok wcześniej, kiedy to sprzedano 246 mieszkań (293 uwzględniając wydzieloną działalność w pozostałych miastach).

 

Robyg

Notowany na Catalyst i budujący w Warszawie, Trójmieście i Wrocławiu deweloper zawarł 888 umów deweloperskich i przedwstępnych. Spółka zmieniła sposób prezentacji danych i nie podała ubiegłorocznej bazy. Liczba umów rezerwacyjnych zawartych w I kwartale br. sięgnęła 1110.

Według menedżerów, rynek mieszkaniowy w Polsce powinien się stabilnie rozwijać w ciągu dwóch najbliższych lat, przy popycie lekko przewyższającym podaż z uwagi na trudności administracyjne w uzupełnianiu oferty. Kupujący na własne potrzeby maja stanowić fundament popytu, a uzupełnieniem będą zakupy traktowane jako ochrona oszczędności.

Ronson

Ogólnopolski deweloper sprzedał (bez umów rezerwacyjnych) 355 lokali, o prawie 28 proc. więcej niż rok wcześniej. Celem na cały 2021 r. jest poprawienie ubiegłorocznego wyniku – wtedy spółka podpisała 918 umów.

Ubiegły rok to pod względem sprzedaży mieszkań rollercoaster. Po udanym I kwartale, kolejny – z powodu lockdownu – gwałtownie przyciął sprzedaż. II półrocze to już odbicie.

W 2020 r. w sześciu głównych aglomeracjach sprzedaż skurczyła się o 19 proc., tymczasem spółki z rynku kapitałowego zanotowały w sumie 6-proc. spadek. Wyniki poszczególnych deweloperów różniły się bardzo mocno – co głównie zależało od oferty. Nie brakowało spektakularnych spadków, ale i wzrostów, w tym nowych rekordów.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Inwestorzy pytają częściej o dwa pokoje
Nieruchomości
Murapol Helio na Jarze. Deweloper wraca do Torunia
Nieruchomości
Matexi bierze działkę na Żoliborzu. Zapowiada kolejne zakupy ziemi w Polsce
Nieruchomości
Lokal jak długoterminowa lokata
Nieruchomości
Nowy prezes związku deweloperów. Postawmy sprawy z głowy na nogi w mieszkalnictwie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy