Obciążeń może być kilka. – Są to hipoteki zabezpieczające wierzytelności określonych podmiotów, ograniczone prawa rzeczowe ciążące na nieruchomości, np. użytkowanie czy wreszcie zadłużenie względem gminy lub podmiotów gospodarczych – wylicza Agata Okorowska z kancelarii prawnej BSO Prawo & Podatki Bramorski Szermach Okorowska we Wrocławiu.
Zadłużone lokum można swobodnie sprzedać. Jednak przed podpisaniem umowy warto najpierw zapoznać się ze stanem prawnym mieszkania czy domu i sprawdzić, czy osoba, od której zamierzamy kupić nieruchomość, jest jej rzeczywistym właścicielem oraz czy nieruchomość jest wolna od jakichkolwiek obciążeń. – W tym celu należy zapoznać się z odpisem z księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości przez właściwy ze względu na miejsce jej położenia sąd rejonowy – podpowiada Ksawery Dzitko z kancelarii prawnej Magnusson.
Z ksiąg wieczystych możemy dowiedzieć się nie tylko, czy na nieruchomości jest ustanowiona hipoteka, ale również czy np. nie toczy się w stosunku do niej jakieś postępowanie egzekucyjne.– Księgę można przejrzeć osobiście bądź zwrócić się do wydziału ksiąg wieczystych właściwego sądu o wydanie odpisu. Szczególną uwagę należy zwracać na dział IV, gdzie odnotowuje się hipoteki oraz dział III, w którym odnotowywane są ciężary, ograniczenia i wzmianki o egzekucji prowadzonej z nieruchomości. Księgi warto sprawdzić najlepiej bezpośrednio przed zawarciem umowy tak, aby wyeliminować ryzyko powstania nowych wpisów – sugeruje Agata Okorowska.
Ponadto, zgodnie z art. 5 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, nabywcę nieruchomości, który działa w oparciu o treść księgi wieczystej, chroni rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych. – Jeśli pojawia się niezgodność między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a jej rzeczywistym stanem prawnym, treść księgi rozstrzyga na korzyść nabywcy. W tym przypadku musi on działać w dobrej wierze. Bo jeśli wie o istnieniu roszczenia, które nie jest ujawnione w księdze wieczystej, nie może powoływać się na rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych – zauważa Karol Walczuk z kancelarii prawnej Hogan & Hartson.
– Należy także zwrócić uwagę na informacje o wzmiankach dotyczących wniosków o dokonanie wpisu, gdyż stanowią one sygnał dla potencjalnego nabywcy, że prowadzone jest postępowanie o uzyskaniu wpisu w księdze. Nie tylko bowiem wpis w księdze, lecz już sama wzmianka o wniosku wyłącza rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych – dodaje Okorowska.