Rz: Rewitalizacja kamienic to trudna inwestycja, często niemożliwa do wykonania. Czy deweloperom opłaca się je realizować?
Xavier Solano: – Ogólnie rzecz ujmując, można by podzielić kraje na dwa typy – do pierwszego zaliczylibyśmy te, gdzie rynek mieszkaniowy jest dojrzały i które posiadają duży zasób mieszkaniowy. Prace renowacyjne przeprowadza się w nich głównie po to, by odnowić historyczne centra miast. Działalność inwestorów koncentruje się również w tym segmencie ze względu na brak wolnych działek pod nową zabudowę. Drugi typ to kraje, gdzie rynek budowlany nie osiągnął jeszcze takiego poziomu dojrzałości, ale równolegle do licznych nowych inwestycji pojawia się konieczność odremontowania tego, co zostało kiedyś zbudowane, a obecnie znajduje się w złym stanie technicznym. Warto również pamiętać o tym, że każdy z krajów europejskich ma swoją specyfikę – inne zwyczaje, kulturę, tradycje, normy prawne, sytuację ekonomiczną itd., dlatego w każdym przypadku trzeba przeprowadzić szczegółowe badania, które pokażą, czy warto bądź nie warto odnawiać istniejące budynki.
Czy można podejmować się takich projektów w Polsce?
Polska to bardzo interesujący kraj dla firm zajmujących się odnawianiem starych budynków, gdyż istnieje tu duże zapotrzebowanie na mieszkania wysokiej jakości. A inwestycje mające na celu przywracanie blasku starym, klimatycznym kamienicom są dziś produktem poszukiwanym na rynku.
Czy dużo firm deweloperskich modernizuje stare budynki?