Tak stwierdził Urząd Skarbowy w Legionowie (1409/PDFPP/413-i-31/07/JS).

Pani K. J. była od 1949 roku właścicielką trzech działek, które zostały zajęte pod drogę publiczną. W 2005 roku K. J. zwróciła się z wnioskiem do wojewody mazowieckiego o wydanie decyzji potwierdzającej zajęcie przez Skarb Państwa tych działek. Wojewoda wydał trzy decyzje wywłaszczeniowe dotyczące każdej z nich. Stwierdza w nich nabycie 1 stycznia 1999 r. własności tych nieruchomości przez powiat X i gminę miasta X z mocy prawa.

Pani K.J. złożyła również wniosek o wypłacenie odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości. Czy odszkodowaniem musi się podzielić z fiskusem?

Nie – odpowiedział Urząd Skarbowy w Legionowie. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są: przychody uzyskane z tytułu odszkodowania wypłacanego na podstawie przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu sprzedaży na cele uzasadniające jej wywłaszczenie. Zwolnienie nie dotyczy przypadków, gdy właściciel nieruchomości nabył jej własność w ciągu dwóch lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego (bądź sprzedażą na cele uzasadniające jej wywłaszczenie) po cenie niższej o co najmniej 50 proc. od wysokości uzyskanego odszkodowania (lub ceny zbycia na cele uzasadniające jej wywłaszczenie). Jednak pani K. J. była właścicielką działek od 1949 r., więc to zastrzeżenie jej nie dotyczy.

Źródło: http://sip.mf.gov.pl