Nowy Europejski Bauhaus to inicjatywa polegająca na nowym sposobie budowania, na polepszeniu jakości życia mieszkańców z naciskiem na takie kwestie jak m.in. ekologia, dostępność cenowa mieszkań. Co dla pani oznacza miasto dobrze zaprojektowane, innowacyjne i funkcjonalne – biorąc pod uwagę, że prawie równo 100 lat temu Gdynia zaczęła powstawać jako miasto w duchu oryginalnego Bauhausu?
Dobrze zorganizowane miasto to takie, które swoim mieszkańcom oferuje wysoką i stale rosnącą jakość życia. Do niedawna ta definicja była wystarczająca, ale dziś, kiedy mamy świadomość ryzyka katastrofy klimatycznej, kiedy wiemy, że nie możemy zarządzać naszą planetą w taki sposób jak dotychczas, mamy jeszcze jedno kryterium. Musimy dbać o jakość tu i teraz, ale też o to, by była ona do utrzymania w kolejnych pokoleniach.
Gdynia – poprzez Pomorski Park Naukowo-Technologiczny i Gdyńskie Centrum Designu – jest jedynym partnerem programu z Polski. Jaka będzie wasza rola w tym przedsięwzięciu?
Wraz z upływem czasu i okolicznościami formalnoprawnymi, jak kwestie budżetowania i funduszowania, ta rola będzie się zmieniała. Na razie podstawowym zamysłem jest zwrócenie uwagi na tematykę i olbrzymią interdyscyplinarność Nowego Bauhausu. Określają go trzy słowa: „piękno", „zrównoważenie" i „razem". Każde z nich jest niezwykle istotne, dla mnie osobiście najważniejsze jest „razem", wspólnotowość jest jednym z najważniejszych wymiarów samorządu, najważniejszą kwestią przy projektowaniu miasta. Chcemy więc położyć nacisk na szerokie angażowanie społeczeństwa w tematykę Nowego Bauhausu, zwłaszcza że ona jest wielowymiarowa i dla jednych może być projektem czysto kulturowym, a dla innych technologicznym czy technokratycznym. Naszym zadaniem jest sprawić, żeby społeczeństwo uważało, że to jego temat, a nie ekspertów. Zależy nam, żeby każdy Kowalski miał coś do powiedzenia na ten temat i był szczerze tym zainteresowany.
Pierwsza debata już się odbyła i będą kolejne. Bardzo dobrym przejawem tego rodzaju praktyki jest organizowany od lat, a nie odkąd Gdynia została partnerem Nowego Bauhausu, festiwal Gdynia Design, który w tym roku, na początku lipca, odbędzie się już w formie hybrydowej, a nie w pełni online. Naszym hasłem jest „solidarność", która przez każdego rozumiana jest inaczej, ale myślimy, że w duchu tego hasła można sobie opowiedzieć bardzo dużo na tematy, które są wiodące dla Nowego Bauhausu.