Zrzeczenie się dziedziczenia po Dziadku mogło nastąpić jedynie w drodze umowy notarialnej z Dziadkiem, a zatem nie może mieć miejsca teraz, po jego śmierci. Jednak jeśli umowa o zrzeczenie się dziedziczenia nie została zawarta, a nie upłynęło jeszcze 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania do spadku, może on złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku przed sądem rejonowym, w okręgu którego mieszka lub przebywa, bądź przed notariuszem. Wybór należy więc od osoby, która zamierza odrzucić spadek.
Osoba, która odrzuciła spadek, traktowana jest tak, jakby nie dożyła spadku. Zamiast niej dziedziczyć będą jej dzieci, chyba że one też odrzucą spadek, itd.
Przepisy nie przewidują możliwości odrzucenia spadku na korzyść innej osoby – w tym wypadku na korzyść Matki czytelniczki. Jeżeli jednak finalnie wszyscy odrzucą spadek, będzie ona jedyną osobą powołaną do dziedziczenia całości po Dziadku.
Dziadek zmarł w 1983 roku, więc wydaje się wątpliwe, by obecnie rodzeństwo Matki było w stanie udowodnić, iż o tytule swojego powołania do dziedziczenia dowiedziało się dopiero niedawno. Z reguły bowiem o tytule powołania do spadku spadkobierca ustawowy dowiaduje się w dniu, w którym dowiaduje się o śmierci spadkodawcy.
Zakładając jednak, że droga do złożenia takiego oświadczenia jest nadal otwarta, gdyż nie upłynął 6–miesięczny termin, a stwierdzenie nabycia spadku jeszcze nie nastąpiło, może dokonać tego sąd w toku postępowania działowego. Sąd może m.in. odebrać oświadczenia o odrzuceniu spadku. Dla zachowania 6–miesięcznego terminu, zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 20 lutego 1963 roku (I CR 109/63), należy przed upływem tego terminu wnieść do sądu podpisane przez spadkobiercę i zawierające niezbędne dane oświadczenie o odrzuceniu spadku.
Jeśli pozostałe rodzeństwo nie odrzuci spadku, będzie on podlegał podziałowi. Skład i wartość spadku zostaną ustalone przez sąd (art. 684 Kodeksu postępowania cywilnego). Sąd zatem będzie badał, jakie nieruchomości należały do majątku Dziadka i w związku z tym podlegają podziałowi między współspadkobierców.