Reklama

Można odzyskać VAT za miejsce postojowe

Osoby, które kupiły razem z mieszkaniem miejsce parkingowe i zapłaciły za nie 22 proc. VAT, mają szansę na odzyskanie części tego podatku. Sądy coraz częściej biorą ich stronę

Aktualizacja: 08.08.2009 02:08 Publikacja: 08.08.2009 01:33

Można odzyskać VAT za miejsce postojowe

Foto: Fotorzepa, Rob Robert Gardziński

Niestety fiskus, nie bacząc na wyroki, ciągle się nie zgadza na niższą stawkę VAT na miejsca postojowe. Klienci tracą, bo większość deweloperów nie chce sporu z urzędem.

Ci, którzy zaryzykowali, mogą oferować garaże taniej. Z orzecznictwa wynika, że jeśli wraz z mieszkaniem sprzedają udział w części wspólnej nieruchomości razem z prawem do korzystania z miejsca postojowego, mogą zastosować do niego 7-proc. stawkę VAT.

Odważnych deweloperów jest jednak niewielu. – Większość stosuje wyższą stawkę – mówi Jerzy Sobański, właściciel biura nieruchomości Akces. – Jest to dla nich neutralne finansowo, bo VAT płaci klient.

– Trudno się dziwić deweloperom, że nie chcą ryzykować sporu z fiskusem – komentuje Jacek Bielecki, członek zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich. – Nie można oczekiwać od przedsiębiorcy, że będzie stosował niższą stawkę VAT i narażał się na karę, skoro urzędy każą mu naliczać wyższą.

[srodtytul]Sądy za niższą stawką[/srodtytul]

Reklama
Reklama

Niektórym się jednak udało.

– [b]Zaskarżyliśmy interpretację izby skarbowej i Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. III SA/Wa 1915/08) przyznał, że prawo do korzystania z miejsca postojowego, które nie jest odrębnym lokalem, można sprzedawać z takim samym VAT jak mieszkanie[/b] – mówi Andrzej Słomka, dyrektor zarządzający w firmie Marvipol. – Naliczamy więc 7-proc. VAT. Izba skarbowa złożyła kasację, ale jesteśmy pewni, że Naczelny Sąd Administracyjny potwierdzi nasze stanowisko.

Są na to duże szanse, bo [b]NSA już w orzeczeniu z 22 czerwca 2005 r. (sygn. I FSK 103/05) podkreślił, że miejsca postojowe nie mogą być przedmiotem odrębnej umowy sprzedaży, gdy nie stanowią samodzielnych lokali użytkowych[/b]. Jeśli więc deweloper sprzedaje lokal mieszkalny wraz z prawem do korzystania z miejsca parkingowego, znajdującego się w tym samym budynku, całość obejmuje jedna, obniżona stawka.

Także wojewódzkie sądy nie mają wątpliwości. [b]Oprócz warszawskiego również rzeszowski (sygn. I SA/Rz 167/09), kielecki (sygn. I SA/Ke 445/ 08) oraz poznański (sygn. I SA/Po 1206/07) twierdzą, że miejsce postojowe będące częścią wspólną nieruchomości przynależną do lokalu mieszkalnego można opodatkować 7-proc. stawką.[/b]

Urzędy się jednak tym nie przejmują, o czym świadczy choćby wydana już po tych wyrokach [b]interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPP1-443-408/09-3/JB). Wynika z niej wyraźnie – mieszkanie sprzedajemy ze stawką 7 proc. VAT, miejsce postojowe – 22 proc.[/b]

– Fiskus niepotrzebnie się upiera przy swoim – mówi Cezary Przygodzki, doradca podatkowy w kancelarii Salans. – Z wyroków jednoznacznie bowiem wynika, że nie ma racji.

Reklama
Reklama

– Niestety, na niższy podatek decydują się tylko ci deweloperzy, którzy wygrali spór z organami przed sądem – podsumowuje Jacek Bielecki. – Tak więc przez upór urzędów większość klientów płaci za miejsca postojowe więcej.

[srodtytul]Podatek do zwrotu[/srodtytul]

Czy można odzyskać różnicę w podatku?

– [b]Są na to dwa sposoby[/b] – podpowiada Przygodzki. – [b]Zaproponować deweloperowi, aby wystąpił do urzędu o zwrot nadpłaty, a po ewentualnym zwycięstwie z fiskusem oddał różnicę VAT, albo skierować roszczenie cywilnoprawne do sądu powszechnego.[/b]

O tym, że można odzyskać od sprzedawcy zapłacony nienależnie VAT, pisaliśmy 24 lipca. [b]Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia (sygn. I C 613/08)[/b]orzekł bowiem, że ten zawyżył cenę nieruchomości, naliczając bezpodstawnie podatek.

Na niższy VAT nie mogą liczyć osoby, które kupują garaże jako wyodrębnione lokale użytkowe. – Łatwiej je sprzedać, nie przynależą bowiem do określonego mieszkania – mówi Jan Wagner, dyrektor biura ds. marketingu i sprzedaży w firmie deweloperskiej Polnord. – Z przepisów i interpretacji wynika, że jako odrębne od mieszkania lokale użytkowe powinny być opodatkowane 22-proc. VAT.

Reklama
Reklama

[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora: [mail=p.wojtasik@rp.pl]p.wojtasik@rp.pl[/mail][/i]

[ramka][b]Komentuje Gerard Dźwigała, radca prawny w kancelarii Dźwigała & Ratajczak[/b]

Klienci, którzy zapłacili 22-proc. VAT, kupując wraz z mieszkaniem prawo do używania miejsca postojowego, mają niejakie szanse na odzyskanie nadpłaconej kwoty. Dużo zależy jednak od umowy z deweloperem. Jeśli jest w niej podana cena netto z VAT w formule „w obowiązującej wysokości”, to klient może zażądać korekty faktury i zwrotu różnicy wynikającej z zastosowania wyższej stawki. Deweloper może oczywiście nie być tym zainteresowany, gdyż aby nie stracić finansowo, musiałby wystąpić do urzędu o zwrot nadpłaty VAT. Wtedy klientowi pozostaje skierowanie sprawy do sądu powszechnego. Trudno natomiast będzie odzyskać pieniądze, jeżeli w umowie cena miejsca postojowego jest określona w kwocie brutto (razem z VAT). Jest to bowiem kwota należna, na którą klient się zgodził.[/ramka]

Niestety fiskus, nie bacząc na wyroki, ciągle się nie zgadza na niższą stawkę VAT na miejsca postojowe. Klienci tracą, bo większość deweloperów nie chce sporu z urzędem.

Ci, którzy zaryzykowali, mogą oferować garaże taniej. Z orzecznictwa wynika, że jeśli wraz z mieszkaniem sprzedają udział w części wspólnej nieruchomości razem z prawem do korzystania z miejsca postojowego, mogą zastosować do niego 7-proc. stawkę VAT.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Reklama
Prawo karne
Nowe problemy znanego prawnika. Media: wstrząsające ustalenia śledczych
Prawo karne
Ułaskawienie to bezpiecznik czy relikt? Kontrowersje po decyzji prezydenta
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Samorząd i administracja
Podwyżki w budżetówce wyższe niż chce rząd? Jest „historyczny kompromis”
Reklama
Reklama