>> Średni czas, który musi upłynąć od podpisania umowy z deweloperem do odebrania kluczy, wydłużył się w Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Trójmieście, a zmniejszył w Katowicach i we Wrocławiu. Również w Warszawie na odbiór kluczy zaczekamy nieco krócej – podaje Tabelaofert.pl. Najkrócej czeka się na nowe lokum w Katowicach – średnio ok. 30 dni, najdłużej natomiast we Wrocławiu – 265 dni, co świadczy o sukcesywnym znikaniu gotowych ofert w stolicy Dolnego Śląska. Rok temu klienci średnio czekali na odbiór lokum 172 dni.

>> Wskaźnik wyprzedania pokazuje, jaki procent mieszkań z projektów będących w sprzedaży znalazł już nabywców. Najlepiej pod tym względem, jak wyliczają analitycy portalu Tabelaofert.pl, wypada Warszawa – 76,5 proc. Najmniej wyprzedane są obecnie inwestycje we Wrocławiu, gdzie deweloperom udało się sprzedać ok. 63 proc. swojej aktualnej oferty.

>> W Katowicach, Łodzi i Warszawie ponad 40 proc. mieszkań oczekujących na nabywców stanowią lokale gotowe. Nieco mniej jest ich w Poznaniu, gdzie udział ukończonych lokali w ofercie stanowi niemal jedną trzecią rynku. Zdecydowanie największa zmiana nastąpiła w ciągu miesiąca we Wrocławiu, w którym zarówno poszerza się oferta nowych projektów, jak i zmniejsza się liczba gotowych mieszkań (27,5 proc.).

Zdecydowanie najlepszą płynnością rynku może się pochwalić Trójmiasto, gdzie jedynie 20 proc. niesprzedanych M jest już gotowych do zamieszkania – wynika z danych Tabeliofert.pl.