Będzie mógł żądać, w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji w tej sprawie, przekazania sprawy sądowi. O ile postępowanie przed organem administracyjnym jest nieodpłatne, choć oczywiście strony będą zobowiązane po połowie ponieść ustalone z geodetą koszty, o tyle wniosek do sądu o rozgraniczenie podlega już opłacie sądowej w wysokości 200 złotych. De facto należy się liczyć z jeszcze większymi kosztami, gdy w toku sprawy będą składane opinie przez biegłych.
[b]Czy sąsiad musi partycypować w kosztach ogrodzenia budowanego na granicy działki przez drugiego sąsiada?[/b]
Artykuł 154 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]Kodeksu cywilnego[/link] stwierdza jedynie, iż korzystający z murów, płotów, rowów i innych urządzeń podobnych, znajdujących się na granicy gruntów sąsiadujących, obowiązani są ponosić wspólne koszty ich utrzymania. Przepis ten daje szerokie pole do interpretacji. Przede wszystkim rodzi się pytanie: kto jest korzystającym?
Jeśli płot nie stoi na granicy sąsiednich gruntów, oczywiste jest, że korzystającym jest ten, na czyjej działce płot stoi. Dla urządzeń znajdujących się na granicy działek kodeks cywilny ustanawia domniemanie, iż są graniczne, więc służą do wspólnego użytku sąsiadów. To domniemanie prawne nie przesądza jeszcze tej kwestii ostatecznie, gdyż jest to tzw. domniemanie obalalne, a więc przy sporze sądowym może być kwestionowane. Jeśli więc sąsiad nie korzysta z naszego urządzenia, nie ma obowiązku ponosić jego kosztów. To oczywiście tworzy pole do sporów, bo co w zasadzie oznacza korzystanie z płotu?
Sąd Najwyższy w wyroku z 24 stycznia 2002 roku, [b]sygn. akt III CZP 75/01[/b], stwierdził, iż obowiązek ponoszenia kosztów urządzeń znajdujących się na granicy gruntów sąsiadujących nie obejmuje kosztów wybudowania nowego urządzenia. Rozważania Sądu Najwyższego koncentrują się wokół wykładni językowej słowa „utrzymanie”. Na tej podstawie można wnioskować, iż rzeczywiście utrzymaniem nie jest budowa nowego urządzenia, ale np. załatanie dziur w płocie. Nie przesądza to jednak ostatecznie, kto ma ponieść koszty wymiany słupków na nowe, gdy poprzednie nie nadają się już do użytku. Zawsze problemem będzie wówczas ocena, czy mamy ciągle do czynienia z „utrzymaniem” urządzeń granicznych czy już z budową nowego urządzenia.
[b]Kto jest właścicielem płotu? Czy mogą stanąć dwa ogrodzenia obok siebie?[/b]