- Maj był kolejnym miesiącem, w którym banki kusiły klientów promocjami kredytów hipotecznych - pisze Jarosław Sadowski, analityk firmy Expander. - W praktyce zmiany marż były jednak na tyle nieznaczne, że przeciętna (mediana) ich wartość dla kredytów w złotych nie uległa zmianie i - podobnie jak w kwietniu - wynosiła 2%.
Wzrosła natomiast przeciętna marża kredytów w euro – z 2,7% do 2,8%. Przyczyniły się do tego przede wszystkim decyzje mBanku i Multibanku (oba będące częścią BRE Banku), które zdecydowały się wyłamać i dokonać podwyżki z 2,5% do 3%. Kolejnym wyjątkiem jest PKO BP, który o 0,09% podwyższył marże kredytów w euro i we frankach. Ta ostatnia zmiana, oraz wycofanie kredytów we frankach z oferty Kredyt Banku spowodowały, że przeciętna marża kredytów w szwajcarskiej walucie również wzrosła – z 3,6% do 3,7%.
Banki stopniowo uatrakcyjniają jednak swoje oferty, co widać wyraźnie na wykresach zamieszczonych w [link=http://grafik.rp.pl/grafika2/504875]raporcie[/link]. W ciągu minionych 12 miesięcy przeciętne marże zarówno kredytów w złotych jak i w euro spadły o 0,85 pkt. proc. Jedynie koszt kredytów we frankach nie uległ zmianie. Dodatkowo spadek marż został wzmocniony przez coraz niższe poziomy stawek bazowych (WIBOR, LIBOR, EURIBOR). W rezultacie przeciętne oprocentowanie nowoudzielanych kredytów w złotych spadło z 7,43% w czerwcu 2009 r. do 5,86% obecnie. Jest to najniższa wartość od połowy 2007 r. Istotnie spadło także oprocentowanie kredytów w euro. Przed rokiem wynosiło ono 5% (w listopadzie 2008 r. przekroczyło nawet poziom 7%), a obecnie jest to już tylko 3,44%. Wyjątkiem jest jedynie kredyt we frankach, którego oprocentowanie utrzymuje się na stosunkowo stabilnym poziomie ok. 4%.
[i]Więcej w [link=http://grafik.rp.pl/grafika2/504875]raporcie Expandera i Szybko.pl[/link][/i]