Kogo właściciel mieszkania może umocować do reprezentacji wobec wspólnoty mieszkaniowej? Czy można udzielić pełnomocnictwa zarządcy wspólnoty albo najemcy lokalu?
Właściciel lokalu może ustanowić pełnomocnika do wszystkich spraw związanych z jego relacjami ze wspólnotą (np. odbierania pism od zarządu, wnoszenia opłat) jak i do głosowania nad uchwałami. Zgodnie bowiem z ogólną zasadą, uregulowaną przez przepis art. 95 kodeksu cywilnego [dalej k.c.], można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela. Czynność prawna dokonana przez przedstawiciela (pełnomocnika) w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego (mocodawcy).
Ograniczenia w tym zakresie mogą wynikać tylko z ustawy albo z właściwości czynności prawnej. Jedno z nich wprowadza art. 108 k.c., który stanowi, że pełnomocnik nie może być drugą stroną czynności prawnej, której dokonuje w imieniu mocodawcy, chyba że co innego wynika z treści pełnomocnictwa albo, że ze względu na treść czynności prawnej wyłączona jest możliwość naruszenia interesów mocodawcy. Przepis ten ma zastosowania także w przypadku, gdy pełnomocnik reprezentuje obie strony.
Niepożądane jest zatem udzielania pełnomocnictw do głosowania przez pełnomocnika nad uchwałą, która dotyczy tego pełnomocnika w sposób bezpośredni. W praktyce chodzi tu o osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną, np. w przypadku głosowania uchwał o odwołanie lub powołanie członka zarządu lub zarządcy, gdy zarząd został powierzony. Zasadniczo nie ma natomiast przeszkód, by właściciel lokalu udzielił pełnomocnictwa osobie trzeciej: najemcy lokalu, właścicielowi innego lokalu, zarządcy innej nieruchomości.
Czy można mieć kilku pełnomocników? Które pełnomocnictwo jest ważne, jeśli wystąpi kolizja?