Od niespełna dwóch lat obowiązują zmienione przepisy [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] regulujące status tzw. urządzeń przesyłowych (art. 49), a już Ministerstwo Sprawiedliwości planuje ich kolejną nowelizację (projekt z 12 stycznia 2010 r.). Przepisy te mają ogromne znaczenie nie tylko dla przedsiębiorców energetycznych, wodociągowych etc., lecz także dla tysięcy właścicieli nieruchomości, na których urządzenia te są zlokalizowane.
[b]Niepokoić może nie tylko częstotliwość zmian, lecz także treść niektórych rozwiązań, które mogą mieć niekorzystne następstwa dla praktyki obrotu. W szczególności warto zwrócić uwagę na unormowanie statusu prawnego budynków związanych z urządzeniami przesyłowymi.[/b]
[srodtytul]Budynki i budowle[/srodtytul]
Art. 49 k. c. ma być wzbogacony o § 6 i § 7. Według pierwszego z nich „budynki i budowle służące wyłącznie do korzystania z urządzeń, o których mowa w § 1, wzniesione przez przedsiębiorcę na nieruchomości obciążonej służebnością przesyłu, stanowią jego własność”. W § 1 (w brzmieniu wynikającym z projektu) mówi się zaś o urządzeniach służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazów, energii elektrycznej, a także urządzeniach linii tramwajowych, transportu linowego i linowo-terenowego, linii trolejbusowych oraz innych urządzeniach podobnych (celem § 1 jest wskazanie, iż nie stanowią one części składowych nieruchomości, na których się znajdują).
Drugi ze wspomnianych przepisów głosi: „jeżeli budynki i budowle, o których mowa w § 6, zostały wzniesione na nieruchomości obciążonej służebnością przesyłu przez jej właściciela lub inną osobę, właściciel nieruchomości może żądać, aby przedsiębiorca nabył ich własność za odpowiednim wynagrodzeniem, chyba że w umowie strony postanowiły inaczej. Z żądaniem przeniesienia własności takich budynków i budowli może wystąpić także przedsiębiorca”.