Stanisław K. i Zenon F. zawarli w formie aktu notarialnego umowę pożyczki oraz przeniesienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości na zabezpieczenie. Stosownie do treści kontraktu Stanisław K. zapłacił Zenonowi F. 200 tys. zł (tytułem pożyczki), Zenon F. zaś tytułem zabezpieczenia przeniósł na Stanisława K. prawo użytkowania wieczystego niezabudowanej działki.
Strony postanowiły, że przez okres obowiązywania umowy pożyczki nieruchomość pozostanie w posiadaniu Zenona F. Natomiast po spłacie należności Stanisław K. przeniesie użytkowanie wieczyste działki z powrotem na Zenona F.
Jakiś czas po zawarciu umowy Zenon F. otrzymał od wójta gminy, w której położona była działka będąca przedmiotem umowy, pismo zawiadamiające o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie ustalenia wysokości opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanej zmianą planu miejscowego (renta planistyczna).
[srodtytul]Była sprzedaż, trzeba płacić[/srodtytul]
W trakcie postępowania wójt zlecił sporządzenie rzeczoznawcy operatu szacunkowego określającego wartość rynkową nieruchomości. Wynikało z niego, że zmiana planu miejscowego w gminie spowodowała, że wartość działki znacznie wzrosła. Nieruchomość ta znalazła się bowiem na terenach przeznaczonych w zmienionym planie miejscowym pod budowę obiektów handlowych.