Umowa przedwstępna zawierana jest z reguły w przypadku, gdy z jakiegoś powodu strony nie chcą lub nie mogą zawrzeć umowy przyrzeczonej. Związanie się taką umową daje niejako gwarancję zawarcia w przyszłości umowy przyrzeczonej. Problem pojawia się, gdy jedna ze stron wbrew wcześniej podjętemu zobowiązaniu uchyla się od tego.
Warto zauważyć, że nie każda odmowa wykonania umowy przedwstępnej rodzi odpowiedzialność zobowiązanego. W orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmuje się, że uchylanie się od zawarcia umowy przyrzeczonej powinno być rozumiane jako świadome działanie lub zaniechanie zmierzające do bezpodstawnego niezawarcia umowy.
[srodtytul]Ujemny interes umowy[/srodtytul]
[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86F27ADE2102E1D67842E76D535F1BD1?id=70928]Kodeks cywiln[/link]y rozróżnia dwa rodzaje skutków wypływających z uchylania się od wykonania umowy przedwstępnej. Zgodnie z art. 390 § 1 k.c., jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Jest to tzw. słabszy skutek umowy przedwstępnej.
Tak rozumiany rozmiar odszkodowania nazywany jest odszkodowaniem w ramach tzw. ujemnego interesu umowy, z uwagi na to, że stanowi ograniczenie przepisów ogólnych ustanawiających zasadę pełnego odszkodowania.