– Chcemy stworzyć zintegrowany system informacji o nieruchomościach (dalej: zsin). Obliguje nas do tego znowelizowane rok temu prawo geodezyjne i kartograficzne – wyjaśnił Witold Radzio, doradca głównego geodety kraju. Główny Urząd Geodezji i Kartografii pracuje nad rozporządzeniem w tej sprawie.
Chodzi o zapewnienie obywatelom, przedsiębiorcom i administracji publicznej pełnej, aktualnej i wiarygodnej informacji o nieruchomościach oraz sprawnego przepływu danych między ewidencją gruntów i budynków a systemem ksiąg wieczystych. Obecnie zdarza się, że informacje dotyczące tych samych nieruchomości zawarte w różnych rejestrach publicznych są ze sobą sprzeczne. Ma się to zmienić.
Będzie repozytorium
– Zsin będzie się opierał na centralnym repozytorium. Trwają prace nad jego stworzeniem – wyjaśnił Witold Radzio. – Będzie je prowadzić główny geodeta kraju.
W centralnym repozytorium będą przechowywane kopie zbiorów danych ewidencji gruntów i budynków prowadzonej przez 378 ośrodków działające przy starostwach. Zakłada się, że system ten zostanie wdrożony do końca 2013 r. Będą z niego korzystać głównie urzędy i instytucje, dla których szczegółowe lub zagregowane informacje o nieruchomościach są niezbędne w bieżącej działalności, takie jak ARiMR, GUS, Ministerstwo Środowiska. Centralne repozytorium będzie także narzędziem dla organów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego do monitoringu jakości danych ewidencji gruntów i budynków.
Przepływ informacji
Zsin zapewni przepływ dokumentów elektronicznych pomiędzy ewidencją gruntów i budynków a systemami ksiąg wieczystych i ewidencji podatkowej nieruchomości. To sposób na szybką i prostą aktualizację obu rejestrów publicznych. Przykładowo, kiedy zmieni się właściciel nieruchomości i zostanie to uwidocznione w księdze wieczystej, wydział wieczystoksięgowy sądu rejonowego przekaże informację online do starostwa. Dziś te informacje przekazywane są jako dokumenty papierowe.