- Pięć postanowień, które znalazły się we wzorcach umowy dożywocia, stosowanych przez spółkę Fundusz Hipoteczny Dom, zakwestionowała prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, składając pozew do sądu. Urząd wszczął też postępowanie, które zbada czy komunikat reklamowy Funduszu Hipotecznego Dom wprowadzał konsumentów w błąd – mówi Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.
Umowa dożywocia nazywana jest także odwróconą hipoteką. W zamian za przeniesienie własności nieruchomości zapewnia starszej osobie do końca życia prawo do użytkowania lokalu - służebności osobistej, a także dożywotniego utrzymania w postaci regularnej, comiesięcznej wypłaty pieniędzy. Nie każda umowa jest jednak bezpieczna dla emeryta, który godzi się przekazać swoją nieruchomość.
Prezes UOKiK złożyła do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozew o wpisanie do rejestru klauzul niedozwolonych pięciu postanowień znajdujących się w umowach dożywocia oferowanych przez Fundusz Hipoteczny DOM.
- Jeżeli sąd podzieli stanowisko UOKiK, stosowanie tych klauzul będzie zabronione – mówi Małgorzata Cieloch.
Urząd zakwestionował m.in. postanowienie, zgodnie z którym Fundusz Hipoteczny DOM może bezwarunkowo zażądać od konsumenta zrzeczenia się prawa do użytkowania lokalu (czyli służebności osobistej mieszkania) w zamian za odpowiednie wynagrodzenie. Tymczasem prawo nie przewiduje takiej możliwości.