Kiedy dom będzie tani w użytkowaniu

Twój dom będzie energooszczędny, gdy jego zapotrzebowanie na ciepło w ciągu roku wyniesie mniej niż 70 kWh/mkw. Jak to zrobić?

Aktualizacja: 27.06.2012 11:41 Publikacja: 27.06.2012 11:25

Kiedy dom będzie tani w użytkowaniu

Foto: Silka Ytong

- Podstawowe znaczenie dla energooszczędności ma projekt budynku, w którym określone są takie aspekty technologiczne, jak rodzaj ściany i materiały budowlane czy też układ wentylacyjno-grzewczy. Te elementy najlepiej ustalić już na etapie wyboru projektu - radzą eksperci budowy firmy Silka/Ytong.

Którędy ucieka z budynku najwięcej ciepła?

- przez wentylację – ok. 25 - 35 proc.

- przez ściany zewnętrzne – ok. 20-30 proc.

- przez dach – ok. 25-30 proc.

- przez piwnicę – 10-15 proc.

- przez okna i drzwi – 10-15 proc.

Najważniejszym czynnikiem jest zniwelowanie strat ciepła, a w konsekwencji zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Zarówno projekt  domu wybrany z katalogu, jak i stworzony na indywidualne zamówienie, może spełniać wymogi energooszczędności. Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad.

Usytuowanie budynku na działce

W budownictwie energooszczędnym ogromne znaczenie ma optymalne wykorzystanie naturalnej energii słonecznej. – Dzięki  odpowiedniemu położeniu budynku, np. największe okna skierowane na południową, nasłonecznioną stronę, czy też maksymalne osłonięcie przed działaniem wiatru, energia słoneczna jest właściwie wykorzystywana. To podstawowe zasady, które są pomocne w zarządzaniu energią w budynku – przypomina Danuta Piotrowska z olsztyńskiej firmy Twoja Budowa, ekspertka budowy firmy Silka/Ytong.

Bryła budynku

Zaletą prostej i zwartej bryły jest ograniczenie mostków termicznych, które powstają w miejscach załamania konstrukcji (np. naroża budynku) oraz na styku różnych materiałów. Bardzo często pojawiają się w ościeżach okien i drzwi, w nadprożach, w wieńcach stropu oraz na połączeniu płyt balkonowych ze stropem.

Mostki termiczne to miejsca, przez które ciepło wydostaje się z budynku na zewnątrz. Powstają zazwyczaj w następstwie wadliwego wykonawstwa czy też niewystarczającej izolacji. Skomplikowana bryła budynku sprzyja powstawaniu takich miejsc z powodu większego stopnia trudności jej wykonania. Zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia błędów wykonawczych czy nieszczelności.

– Mostki termiczne powstają zazwyczaj przy tak zwanym rozrzeźbieniu bryły, czyli przy tarasie, balkonach etc. Aby ograniczyć straty ciepła warto pamiętać także o odpowiedniej izolacji takich miejsc, jak ściany dobudowanego garażu czy schodów prowadzących do piwnicy – mówi Joanna Szymula, z myślenickiego Biura Projektów Extraplan, ekspertka budowy firmy Silka/Ytong.

Właściwie przygotowany projekt, uwzględniający odpowiednie zabezpieczenie tych miejsc w budynku, uchroni nas przed dodatkowymi utratami ciepła.

Inwestor powinien pamiętać także o odpowiednim rodzaju dachu. Przyjmuje się, że powinien być on prosty, dwuspadowy pod kątem 30-45 stopni i dobrze zaizolowany. Teoretycznie najwięcej energii oszczędza się, gdy jak największa powierzchnia dachu będzie eksponowana na południową stronę. Takie usytuowanie dachu stwarza też dodatkowe możliwości zastosowania alternatywnych źródeł energii.

Ściany w budynku wysoko energooszczędnym powinny zostać wykonane z materiału o wysokiej izolacyjności termicznej. Wartość współczynnika U dla ścian zewnętrznych w budynku energooszczędnym powinna wynosić od 0,15 do 0,20 W/(m2K).

Warto wiedzieć o domu energooszczędnym:

- Projekt domu energooszczędnego uwzględnia maksymalny pobór energii z zewnątrz, przy jak największym ograniczeniu strat ciepła.

- Koszty eksploatacji domu zbudowanego zgodnie z wytycznymi energooszczędności są ok. 30 proc. niższe niż dla domu typowego.

- Klasyfikacja energooszczędności budynku – zgodnie z normą ISO:

- powyżej 70 kWh/m2/rok - dom poza klasą energooszczędności (standardowe budynki mają przeważnie zużycie 75-90 kWh/m2/rok)

- 30- 70 kWh/m2/rok - dom energooszczędny

- 15- 30 kWh/m2/rok - dom niskoenergetyczny

- poniżej 15 kWh/m2/rok - dom pasywny

- Podstawowe znaczenie dla energooszczędności ma projekt budynku, w którym określone są takie aspekty technologiczne, jak rodzaj ściany i materiały budowlane czy też układ wentylacyjno-grzewczy. Te elementy najlepiej ustalić już na etapie wyboru projektu - radzą eksperci budowy firmy Silka/Ytong.

Którędy ucieka z budynku najwięcej ciepła?

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Nieruchomości
Mało nowych biur w regionach. Wynik może być najgorszy od niemal 20 lat
Nieruchomości
Dyrektywa budynkowa EPBD. Gra w klasy na półmetku
Nieruchomości
Anna Watkowska: Jesteśmy gotowi, by tworzyć rynek mieszkań dla seniorów
Nieruchomości
Develia chce rosnąć na rynku mieszkaniowym. Przejęcia przyspieszą wzrost
Nieruchomości
Urzędy w nowoczesnych biurowcach. Jakie zapisy chronią takich najemców?