- przez okna i drzwi – 10-15 proc.
Najważniejszym czynnikiem jest zniwelowanie strat ciepła, a w konsekwencji zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Zarówno projekt domu wybrany z katalogu, jak i stworzony na indywidualne zamówienie, może spełniać wymogi energooszczędności. Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad.
Usytuowanie budynku na działce
W budownictwie energooszczędnym ogromne znaczenie ma optymalne wykorzystanie naturalnej energii słonecznej. – Dzięki odpowiedniemu położeniu budynku, np. największe okna skierowane na południową, nasłonecznioną stronę, czy też maksymalne osłonięcie przed działaniem wiatru, energia słoneczna jest właściwie wykorzystywana. To podstawowe zasady, które są pomocne w zarządzaniu energią w budynku – przypomina Danuta Piotrowska z olsztyńskiej firmy Twoja Budowa, ekspertka budowy firmy Silka/Ytong.
Bryła budynku
Zaletą prostej i zwartej bryły jest ograniczenie mostków termicznych, które powstają w miejscach załamania konstrukcji (np. naroża budynku) oraz na styku różnych materiałów. Bardzo często pojawiają się w ościeżach okien i drzwi, w nadprożach, w wieńcach stropu oraz na połączeniu płyt balkonowych ze stropem.
Mostki termiczne to miejsca, przez które ciepło wydostaje się z budynku na zewnątrz. Powstają zazwyczaj w następstwie wadliwego wykonawstwa czy też niewystarczającej izolacji. Skomplikowana bryła budynku sprzyja powstawaniu takich miejsc z powodu większego stopnia trudności jej wykonania. Zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia błędów wykonawczych czy nieszczelności.
– Mostki termiczne powstają zazwyczaj przy tak zwanym rozrzeźbieniu bryły, czyli przy tarasie, balkonach etc. Aby ograniczyć straty ciepła warto pamiętać także o odpowiedniej izolacji takich miejsc, jak ściany dobudowanego garażu czy schodów prowadzących do piwnicy – mówi Joanna Szymula, z myślenickiego Biura Projektów Extraplan, ekspertka budowy firmy Silka/Ytong.