Od początku roku upadły 133 firmy budowlane, czyli o 45 proc. więcej niż w ciągu pierwszego półrocza ub. roku (75 upadłości).
- Niespotykana wcześniej skala inwestycji nie tylko nie przełożyła się na dużą skalę zysków branży, ale wywołała proporcjonalnie odwrotne, niespotykane wcześniej problemy z płynnością nawet największych spółek budowlanych – mówi Tomasz Starus, dyrektor ds. oceny ryzyka w Euler Hermes.
To głównie za sprawą ich problemów, a następnie bankructw, łączny obrót firm, które znalazły się w czerwcowej statystyce upadłości był aż trzykrotnie większy od analogicznego, zsumowanego obrotu firm z majowych statystyk upadłości (a przeszło czterokrotnie większy niż w pierwszych miesiącach br. - wynika z analiz Euler Hermes.
W najnowszych zestawieniach bankructw widać, że spośród 23 upadłości firm budowlanych w czerwcu, siedem to firmy budujące drogi, autostrady i obiekty inżynieryjne. Kolejne siedem jako główną specjalizacje wykazywało wznoszenie budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, a pozostałe dziewięć za swoją główną specjalizację podawało wykonywanie prac specjalistycznych, w tym instalacji hydraulicznych, kanalizacyjnych, klimatyzacyjnych, elektrycznych i oświetleniowych.
- Już od połowy ubiegłego roku otrzymywaliśmy większą ilość zleceń windykacyjnych, będących efektem rosnących opóźnień płatności w sektorze mniejszych, a potem średnich firm budowlanych, które nie zdawały sobie zapewne sprawy, iż uczestnictwo w dużych projektach infrastrukturalnych to w pierwszym rzędzie nie zwiększone przychody , bo te są dosyć odległe, ale przede wszystkim zwiększone wydatki na paliwo, maszyny, płace – i podatki. - komentuje Jak zaznacza Grzegorz Hylewicz, dyrektor windykacji w Euler Hermes. - Ich zleceniodawcy, główni wykonawcy nie płacili im z zasady z własnych środków, nawet jeśli mogli sobie na to pozwolić, rozliczając się z partnerami dopiero po rozliczeniu danego etapu przez inwestora publicznego. Następowało to z reguły rzadko zazwyczaj po zakończeniu danego etapu prac, a nie systematycznie, według. stopnia jego zaawansowania.