Po lockdownie użytkownicy powoli wracają do biurowców. Zarówno najemcy, jak i deweloperzy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości.
W trybie awaryjnym
– Wspólnie z partnerami opracowaliśmy cały arsenał nowoczesnych technologii, które są już zaimplementowane w świeżo oddanym do użytku kompleksie The Warsaw HUB i pojawią się też w budowanym Warsaw UNIT – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor ds. rozwoju w Ghelamco Poland. – Pozwolą one zadbać o bezpieczeństwo najemców oraz ich pracowników i gości nie tylko w czasie pandemii Covid-19, ale także w przypadku podobnych zagrożeń w przyszłości – podkreśla. W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego biurowce będą mogły błyskawicznie przejść w tryb pandemii, co oznacza m.in. zmianę działania klimatyzacji i wind.
Ponadto w windach zostaną zainstalowane wiruso- i bakteriobójcze lampy UV. W Warsaw UNIT to rozwiązanie będzie zastosowane również w systemach klimatyzacji. Wsparciem będzie aplikacja mobilna, która m.in. zapewni użytkownikom i gościom bezdotykowe wejście do budynku i dotarcie na określone piętro. W sytuacjach zagrożenia epidemicznego aplikacja poinformuje, czy budynki działają w trybie pandemii, który oznacza wprowadzenie nadzwyczajnych procedur i zasad bezpieczeństwa.
– Gdyby się okazało, że któryś z użytkowników biurowca jest zakażony, system kontroli dostępu umożliwi weryfikację zakresu jego aktywności w obiekcie i osób przebywających z nim w tych samych strefach w tym samym czasie. Pozwoli to na szybkie ustalenie i zidentyfikowanie pracowników wymagających procedury kwarantanny i przebadania – podsumowuje Zagórski.
Echo Investment wprowadziło program „Zdrowe biurowce", obejmujący budowane i planowane budynki. – Przyjęliśmy zasadę ograniczania użycia materiałów wykończeniowych, które są trudne w utrzymaniu i dezynfekcji. Upewniliśmy się, że nasza praktyka stosowania w budynkach otwieralnych okien powinna być standardem. Wprowadzamy coraz więcej urządzeń i systemów bezdotykowych – wylicza Rafał Mazurczak, członek zarządu Echo Investment. – Wykorzystujemy zupełnie nowe technologie, które ograniczają ryzyko epidemiologiczne lub pozwalają na szybką i skuteczną reakcję w razie potrzeby. W biurowcu React w Łodzi wprowadziliśmy urządzenia wpływające na jakość powietrza w budynku: systemy wentylacyjne nie będą przenosić w powietrzu toksycznych grzybów, pleśni, bakterii i wirusów. Takie urządzenia świetnie poradzą sobie także ze smogiem, kolejnym współczesnym wyzwaniem – relacjonuje.