Z inicjatywy właścicieli
Zdarza się często, że zarząd wspólnoty lub zarządca, któremu powierzono zarząd nieruchomością wspólną, z obowiązku nałożonego przez ustawodawcę nie wywiązuje się i nie zwołuje corocznego zebrania sprawozdawczego. Bywa też, że termin zwołania zebrania nie jest dotrzymywany.
Sporadycznie zebrania zwoływane są też z kilku- czy kilkunastodniowym opóźnieniem lub z przyczyn obiektywnych nie odbywają się, gdyż doszło np. do awarii oprogramowania uniemożliwiającej wydruk dokumentów. Jednak nie ma znaczenia, z jakiej przyczyny następuje opóźnienie. Gdy do niego dochodzi, zgodnie z art. 30 ust. 1a ustawy zebranie coroczne może zwołać każdy z właścicieli.
Przyczyna odwołania władz
Nieterminowe zwoływanie zebrań lub uchylanie się od tego ustawowego obowiązku może być jedną z przyczyn wniosku o odwołanie zarządu wspólnoty lub zarządcy. W przypadku podjęcia inicjatywy zwołania corocznego zebrania przez właścicieli, to na nich ciąży obowiązek pisemnego powiadomienia wszystkich właścicieli o terminie, miejscu, porządku obrad, treści proponowanych uchwał. Warto dołączyć do takiego zawiadomienia informację o przyczynie jego zwoływania przez właściciela lub właścicieli, a nie zarząd wspólnoty.
Informacja taka może przekonać osoby, które przestały interesować się sprawami wspólnoty, gdyż ich wnioski były ignorowane przez zarząd. Inicjując takie zebranie, warto wcześniej zorganizować się w grupę, której członkowie mają znaczący autorytet wśród właścicieli, autorytet poparty doświadczeniem umożliwiającym sprawne zarządzanie częścią wspólną nieruchomości wspólnoty. Trzeba sobie zdawać sprawę, że niska frekwencja na tak zwołanym zebraniu nie pozwoli na realizację celu, czyli odwołanie zarządu lub zarządcy.
Zgodnie z art. 23 ustawy „uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania". W większości głosowań, w których ma być odwołany zarząd i na dodatek sam ma zbierać głosy, szanse na taki plan są mniej niż znikome. Dlatego też w celu skutecznego podejmowania decyzji w formie uchwał na zwołanym zebraniu uczestniczący w nim właściciele muszą dysponować większością udziałów w nieruchomości.
Możliwe jest pełnomocnictwo
Jeśli nie jest możliwa w konkretnym dniu i czasie obecność na zebraniu wszystkich właścicieli chętnych do przeprowadzenia zmian, rozwiązaniem jest udzielenie pisemnego pełnomocnictwa niewymagającego poświadczenia notarialnego zaufanemu właścicielowi, który zagłosuje za nas. W upoważnieniu można określić naszą wolę np.: