i) analiza termograficzna budynku dokonana od strony zewnętrznej nie wykazuje obecności istotnych mostków termicznych.
Zdjęcia oraz termogramy odnoszące się do przeprowadzonej analizy
W trakcie przeprowadzanej analizy wykonałem obliczenia cieplno-wilgotnościowe dla przegród zewnętrznych w celu oceny aktualnej izolacyjności oraz rozpatrzenia potrzeby wykonania ich ewentualnego ocieplenia.
Aktualny współczynnik przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych wynosi: U=0,284 W/m2*oK. W przegrodzie nie występuje kondensacja wilgoci (tablica 1). Temperatura na powierzchni stykowej pomiędzy warstwą powietrza a płytą wiórową oraz tą płytą i izolacją termiczną z wełny mineralnej zawiera się w zakresie 1-2 stopni C (tablica 2).
Jak ocieplać
- Dla założonego wariantu ocieplenia dodatkowego ścian po demontażu sidingu i folii wiatroizolacyjnej oraz wykonaniu dodatkowego ocieplenia warstwą wełny mineralnej o grubości 10 cm z wyprawą tynkarską silikatową uzyskano: obniżenie współczynnika przenikania ciepła U'=0,192 W/m2*oK, bez zagrożenia kondensacją pary wodnej w strukturze przegrody (analogia: tablica 1). Temperatury na opisanych wyżej połączeniach warstw przegrody wzrosłyby do 7-7,7oC.
Obniżenie współczynnika U o ok. 33 proc. na pewno przyczyniłoby się do znacznych oszczędności w kosztach ogrzewania budynku. Wykonanie jednak tego zakresu prac jest warunkowane i tak wcześniejszym wykonaniem prac wymienionych we wnioskach poniżej. Wariant ten zatem powinien być rozpatrywany przez właścicieli dopiero jako drugi etap prac.
Na podstawie przeprowadzonych oględzin, obliczeń parametrów cieplno-wilgotnościowych i diagnostyki termograficznej obiektu stwierdzono że: przegrody zewnętrzne nie wykazują istotnych błędów wykonawczych, nie stwierdzono występowania istotnych technicznie mostków termicznych, stolarka okienna: stan techniczny stolarki oraz sposób jej zabudowania jest przyczyną występujących problemów z pojawianiem się kondensatu, lokalnym występowaniem porażenia mikrobiologicznego na analizowanych powierzchniach, a przede wszystkim w sposób bardzo istotny przyczynia się do wychłodzenia wnętrza budynku.
Powinna podlegać ona bezwzględnej wymianie, lokalne mostki termiczne zlokalizowane w narożnikach lub na sufitach w poszczególnych pomieszczeniach: przyczyny ich występowania można wyjaśnić następująco:
- mostki liniowe powstały na etapie wykonawstwa obiektu i wynikają z niedokładnego ułożenia izolacji z wełny szklanej w narożnikach,
- mostki punktowe zlokalizowane w sąsiedztwie osprzętu niskoprądowego, który był instalowany w okresie późniejszym, już po zasiedleniu obiektu, powstały w wyniku zaniedbań ekip montażowych. W trakcie prowadzenie instalacji po powierzchni podsufitki monterzy rozsuwali izolację termiczną stropodachu wentylowanego. Po zakończeniu prac nie poprawili izolacji w tych punktach.
Wykonanie poprawek w ułożeniu poziomej izolacji termicznej jest możliwe już w okresie wiosennym i właściciele powinni bezwzględnie o to zadbać, w miejscach występowania kolonii grzybów rozkładu pleśniowego powinna, w trosce o zdrowie właścicieli, zostać niezwłocznie przeprowadzona dezynfekcja powierzchni.
Taki zabieg będzie miał oczywiście wyłącznie charakter doraźny i winien być okresowo powtarzany do czasu wykonania prac zgodnie z dwoma powyższymi podpunktami. Po przeprowadzeniu prac powierzchnie przed malowaniem powinny zostać powtórnie odkażone, właściciele budynku powinni rozpatrzyć możliwość zainstalowania dodatkowego, alternatywnego sposobu ogrzewania budynku, tańszego od ogrzewania w oparciu o energię elektryczną. Może to być na przykład kominek lub piec (typu tzw „koza"), które mogą być wykorzystywane do dogrzania budynku w okresie niskich temperatur.
Czytelnicy będą remontować
- Porady eksperta są bardzo cenne. Wskazał, którędy ocieka ciepło, podpowiedział, jak temu zaradzić. O niektórych rzeczach nie wiedzieliśmy - mówi nasz czytelnik. - Planujemy remont domu. Na pewno zastosujemy się do wskazówek.