Dom musi być ciepły

Co zrobić, by drewniany dom nie tracił ciepła? Ocieplić go stryopianem czy wełną? Jak pozbyć się grzybów? Czytelnikom doradza nasz ekspert.

Aktualizacja: 22.03.2013 13:28 Publikacja: 22.03.2013 12:34

Ekspert Mariusz Garecki ogląda dom czytelników

Ekspert Mariusz Garecki ogląda dom czytelników

Foto: Fotorzepa, Rob Robert Gardziński

Serwis Nieruchomości Rzeczpospolitej wraz ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) prowadzą akcję poradniczą dotyczącą ociepleń budynków. Czekamy na listy od czytelników (nieruchomosci@rp.pl), którzy szukają najlepszej metody ocieplenia domu albo nie wiedzą, jakie wybrać materiały.

Eksperci doradzają, czy warto zainwestować w termomodernizację. Spośród autorów nadesłanych listów eksperci z SSO raz w miesiącu wybiorą osobę, do której pojadą i obejrzą jej dom. Sprawdzą, którędy ucieka ciepło i udzielą fachowej porady, co zrobić, by budynek nie tracił energii (więcej szczegółów o akcji).

Drewniany szeregowiec

W tym lutym poradę eksperta wygrali czytelnicy z warszawskiej Białołęki, którzy napisali do nas: " Nasza czteroosobowa rodzina mieszka w niewielkim domu na skraju Warszawy. Jest to budynek parterowy o powierzchni ok. 104 mkw. z nieużytkowym poddaszem, środkowy w zabudowie szeregowej.

Dom jest zbudowany w technologii szkieletowej drewnianej, z zewnątrz pokryty sidingiem, oddany do użytku wiosną 1998 r. Jedynym nośnikiem energii jest prąd elektryczny - do ogrzewania, podgrzewania wody, gotowania itp. Średnioroczne zużycie prądu wynosi ok. 15,5-16,5 tys. kWh.

Dom jest ogrzewany płytowym fundamentem grzewczym Legallet, jedynie duża sypialna zaadoptowana z garażu ma podokienny grzejnik elektryczny. Planujemy remont domu, przede wszystkim chcemy zmniejszyć energochłonność budynku. Narzuca się tutaj wymiana okien - przemarzających, bez mikrowentylacji, nie najlepiej zamocowanych.

Z drugiej strony - coraz więcej osób na osiedlu docieplając dom rezygnuje z sidingu na rzecz styropianu pokrytego tynkiem. Czy warto? Prosimy o diagnozę - gdzie ucieka najwięcej ciepła i jak temu najlepiej zaradzić. Może warto wprowadzić dodatkowe tańsze źródła ogrzewania (kominek lub koza, pompa cieplna).

Co zobaczył ekspert

Do czytelników z Białołęki pojechał dr inż. Mariusz Garecki ze Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń, który sporządził ekspertyzę.

-  Konstrukcja budynku jest szkieletowa, drewniana. Ściany zewnętrzne mają następujący układ warstw: płyta gipsowo-kartonowa grubości 12,5 mm, folia paroizolacyjna PE, konstrukcja szkieletowa drewniana ocieplona wełną mineralną grubości 14 cm, płyta wiórowa grubości 12 mm, folia wiatroizolacyjna, pustka powietrzna, okładzina zewnętrzna – siding.

Konstrukcje nośną ścian

stanowią: belki podwalinowe oraz pas górny stężający konstrukcję ściany, pionowe słupy drewniane, poziome elementy wzmacniające: rygle podokienne i nadproża, stężenia narożne.

Konstrukcję dachu dwuspadowego stanowią prefabrykowane wiązary kratowe ze skratowaniem typu W. Poszycie dachowe układane na górnych pasach wiązarów, stanowią je: sklejka wodoodporna, papa izolacyjna układana na zakład oraz dachówka bitumiczna.

Do pasów dolnych mocowana jest paraizolacja, sufit wykonany z płyt gipsowo – kartonowych. Izolację termiczna stanowi wełna szklana o grubości 20 cm. Przestrzeń stropodachu wentylowana. Współczynnik przenikania ciepła dla stropodachu wynosi U = 0,19 W/m2*K.

Okna oraz drzwi tarasowe zespolone, dwuszybowe, z tworzywa zbrojonego włóknem szklanym. Drzwi zewnętrzne metalowe, pełne. Budynek ma instalację grzewczą elektryczną. Instalacje niskoprądowe: alarmowa, przeciwpożarowa były instalowane już po wprowadzeniu się lokatorów do budynku.

Właściciele mieszkania zdefiniowali podstawowe problemy związane z ogrzewaniem i eksploatacją budynku. Są to: wysokie koszty ogrzewania oraz nieszczelności stolarki okiennej, objawiające się pojawianiem się kondensatu w dolnych partiach przeszkleń.

W wyniku oględzin stwierdziłem:

a) w narożnikach ścian, na sufitach w pobliżu narożników pojawiają się niewielkie kolonie grzybów pleśniowych.

b) lokalnie widoczne są analogiczne kolonie w narożnikach, na połączeniu ościeża i ościeżnicy,

c) stolarka okienna i drzwiowa (drzwi balkonowe) nosi ślady nieszczelności (przewiewy, zwłaszcza na połączeniach skrzydeł okiennych), w dniu dokonywania oględzin kondensacja pary wodnej dotyczyła w niewielkim stopniu jedynie narożników na połączeniu dolnych ramiaków z przeszkleniem skrzydeł,

d) na powierzchni ramiaków stolarki są wyraźnie widoczne lokalne nieregularne pęknięcia.

Temperatura zewnętrza w dniu wykonywania diagnostyki wynosiła -4,3 stopni C, warunki cieplno-wilgotnościowe wewnątrz pomieszczeń, salon: T=+19,2 stopni C.

Analiza termograficzna

Ekspert zrobił też analizę termograficzną poszczególnych elementów budynku.

Mariusz Garecki:

Stwierdziłem występowanie licznych punktowych mostków termicznych w narożnikach przy łączeniu ścian poprzecznych ze ścianami zewnętrznymi (Patrz: Którędy ucieka ciepło fot. 1, 2, 5, 6, 7).

Warto zwrócić uwagę na silne lokalne wyziębienie wewnętrznej powierzchni przegrody w miejscu lokalizacji mostka termicznego. Różnica w stosunku do temperatury powierzchni doń przyległej sięga nawet około 7 stopni C.

b) występowanie lokalnych liniowych mostków termicznych wzdłuż górnego pasa stężającego, w tym na połączeniu pasa stężającego z dźwigarami dachowymi (fot. 2, 4, 6). Różnice temperatur powierzchni wewnętrznych w miejscu sytuowania mostka termicznego w stosunku do powierzchni przyległych wynoszą 5-7 stopni C.

c) występowanie punktowych mostków termicznych w miejscach lokalizacji puszek instalacyjnych lub w pobliżu czujek alarmowych (dotyczy sufitu – fot. 2, 3, 4, 8.) Wychłodzenie powierzchni ścian – sufitów w miejscu sytuowania mostka: 5-7 stopni C.

d) występują niewielkie mostki liniowe na których dochodzi do kondensacji wilgoci (fot. 9, 10). Wychłodzenie powierzchni wewnętrznej narożnika w miejscu sytuowania mostka liniowego sięga nawet 10 stopni C, temperatura powierzchni jest o ok. 3 stopni C niższa od punktu rosy,

e) występują pojedyncze mostki punktowe na połączeniach ościeżnicy i ościeży stolarki okiennej (fot. 11, 12, 14, 15, 16, 18). Temperatura w miejscu występowania mostka punktowego jest aż o 13 stopni C niższa od temperatury powierzchni przyległych, w tym o ok. 6 stopni C niższa od temperatury punktu rosy.

W narożniku ościeża (na fot. 12) widoczny jest rozwój niewielkiej kolonii grzyba pleśniowego. Na fotografii 16 w miejscu występowania mostka termicznego występuje wychłodzenie powierzchni aż o 15 stopni C, jest ona o 5 stopni C niższa od temperatury punktu rosy. W miejscu tym występuje zatem permanentna kondensacja pary wodnej na powierzchni ościeża,

f) Ramiaki stolarki okiennej wykazują spękania, dochodzi w tych miejscach do rozszczelnienia profilu, co widoczne jest na termogramie w postaci mostka termicznego (silna kondensacja pary wodnej). Jest to ewidentnie widoczne na fot. 15.

g) stolarka okienna i drzwiowa jest nieszczelna: dochodzi do infiltracji powietrza na połączeniu skrzydeł okiennych (fot. 14, 15) oraz skrzydeł z ościeżnicą (fot. 19, 22),

h) występują lokalne mostki termiczne na suficie (przykładowo – fot. 20) temperatura w miejscu sytuowania mostka termicznego wynosi ok. 11 stopni C i jest o 7 stopni C niższa od temperatury powierzchni przyległej.

i) analiza termograficzna budynku dokonana od strony zewnętrznej nie wykazuje obecności istotnych mostków termicznych.

Zdjęcia oraz termogramy odnoszące się do przeprowadzonej analizy

W trakcie przeprowadzanej analizy wykonałem obliczenia cieplno-wilgotnościowe dla przegród zewnętrznych w celu oceny aktualnej izolacyjności oraz rozpatrzenia potrzeby wykonania ich ewentualnego ocieplenia.

Aktualny współczynnik przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych wynosi: U=0,284 W/m2*oK. W przegrodzie nie występuje kondensacja wilgoci (tablica 1). Temperatura na powierzchni stykowej pomiędzy warstwą powietrza a płytą wiórową oraz tą płytą i izolacją termiczną z wełny mineralnej zawiera się w zakresie 1-2 stopni C (tablica 2).

Jak ocieplać

- Dla założonego wariantu ocieplenia dodatkowego ścian po demontażu sidingu i folii wiatroizolacyjnej oraz wykonaniu dodatkowego ocieplenia warstwą wełny mineralnej o grubości 10 cm z wyprawą tynkarską silikatową uzyskano: obniżenie współczynnika przenikania ciepła U'=0,192 W/m2*oK, bez zagrożenia kondensacją pary wodnej w strukturze przegrody (analogia: tablica 1). Temperatury na opisanych wyżej połączeniach warstw przegrody wzrosłyby do 7-7,7oC.

Obniżenie współczynnika U o ok. 33 proc. na pewno przyczyniłoby się do znacznych oszczędności w kosztach ogrzewania budynku. Wykonanie jednak tego zakresu prac jest warunkowane i tak wcześniejszym wykonaniem prac wymienionych we wnioskach poniżej. Wariant ten zatem powinien być rozpatrywany przez właścicieli dopiero jako drugi etap prac.

Na podstawie przeprowadzonych oględzin, obliczeń parametrów cieplno-wilgotnościowych i diagnostyki termograficznej obiektu stwierdzono że: przegrody zewnętrzne nie wykazują istotnych błędów wykonawczych, nie stwierdzono występowania istotnych technicznie mostków termicznych, stolarka okienna: stan techniczny stolarki oraz sposób jej zabudowania jest przyczyną występujących problemów z pojawianiem się kondensatu, lokalnym występowaniem porażenia mikrobiologicznego na analizowanych powierzchniach, a przede wszystkim w sposób bardzo istotny przyczynia się do wychłodzenia wnętrza budynku.

Powinna podlegać ona bezwzględnej wymianie, lokalne mostki termiczne zlokalizowane w narożnikach lub na sufitach w poszczególnych pomieszczeniach: przyczyny ich występowania można wyjaśnić następująco:

-   mostki liniowe powstały na etapie wykonawstwa obiektu i wynikają z niedokładnego ułożenia izolacji z wełny szklanej w narożnikach,

-   mostki punktowe zlokalizowane w sąsiedztwie osprzętu niskoprądowego, który był instalowany w okresie późniejszym, już po zasiedleniu obiektu, powstały w wyniku zaniedbań ekip montażowych. W trakcie prowadzenie instalacji po powierzchni podsufitki monterzy rozsuwali izolację termiczną stropodachu wentylowanego. Po zakończeniu prac nie poprawili izolacji w tych punktach.

Wykonanie poprawek w ułożeniu poziomej izolacji termicznej jest możliwe już w okresie wiosennym i właściciele powinni bezwzględnie o to zadbać, w miejscach występowania kolonii grzybów rozkładu pleśniowego powinna, w trosce o zdrowie właścicieli, zostać niezwłocznie przeprowadzona dezynfekcja powierzchni.

Taki zabieg będzie miał oczywiście wyłącznie charakter doraźny i winien być okresowo powtarzany do czasu wykonania prac zgodnie z dwoma powyższymi podpunktami. Po przeprowadzeniu prac powierzchnie przed malowaniem powinny zostać powtórnie odkażone, właściciele budynku powinni rozpatrzyć możliwość zainstalowania dodatkowego, alternatywnego sposobu ogrzewania budynku, tańszego od ogrzewania w oparciu o energię elektryczną. Może to być na przykład kominek lub piec (typu tzw „koza"), które mogą być wykorzystywane do dogrzania budynku w okresie niskich temperatur.

Czytelnicy będą remontować

- Porady eksperta są bardzo cenne. Wskazał, którędy ocieka ciepło, podpowiedział, jak temu zaradzić. O niektórych rzeczach nie wiedzieliśmy - mówi nasz czytelnik. - Planujemy remont domu. Na pewno zastosujemy się do wskazówek.

Serwis Nieruchomości Rzeczpospolitej wraz ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) prowadzą akcję poradniczą dotyczącą ociepleń budynków. Czekamy na listy od czytelników (nieruchomosci@rp.pl), którzy szukają najlepszej metody ocieplenia domu albo nie wiedzą, jakie wybrać materiały.

Eksperci doradzają, czy warto zainwestować w termomodernizację. Spośród autorów nadesłanych listów eksperci z SSO raz w miesiącu wybiorą osobę, do której pojadą i obejrzą jej dom. Sprawdzą, którędy ucieka ciepło i udzielą fachowej porady, co zrobić, by budynek nie tracił energii (więcej szczegółów o akcji).

Pozostało 94% artykułu
Nieruchomości
Warszawa. Skanska sprzedała biurowiec P180 za 100 mln euro
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Nieruchomości
Rynek luksusowych nieruchomości ciągle rośnie. Rezydencja za 50 mln zł
Nieruchomości
Korona Legionowa na półmetku
Nieruchomości
Invesco Real Estate kupuje nowy hotel na Wyspie Spichrzów
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Nieruchomości
Trei wybuduje mieszkania w Milanówku. Osiedle na poprzemysłowym terenie